Letní kino se zasypávat nebude

18.08.2016 10:47

 

 

V pondělí 8. srpna se setkali dva aktéři dění kolem karlovarského letního kina. Jeho letitý obhájce a propagátor Ladislav Gerendáš a náměstek primátora Michal Riško, v jehož působnosti je správa městského majetku, tedy i letního kina. Podnětem k setkání byl článek v regionálním tisku, ve kterém mimo jiné zaznělo, že město hodlá celý areál zavézt hlínou, že Gerendáš nabízí městu bezúročnou půjčku na pořízení digitální promítačky nebo pochybnosti, zda je náměstek Riško vůbec Karlovarák a ví, jakou má letní kino atmosféru.

„Pozval jsem pana Gerendáše na setkání proto, abychom si nemuseli dopisovat přes noviny. Řada věcí se tím akorát zkomolí a vznikají z nich divné fámy,“ okomentoval důvod setkání námětek Riško. „S radostí jsem pana Gerendáše ujistil, že jsem rozený Karlovarák, a že do letního kina jsem chodil rád, často a jeho atmosféru si velice dobře pamatuji. Společně jsme se také zasmáli hlášce, že město letní kino zmizí pod hlínou – ujistil jsem ho, že areál se likvidovat nebude. Také jsem poděkoval za nabídku půjčky na digitální promítačku, ale osobně si myslím, že by byla pro město ostuda, kdyby mu na vybavení musel půjčovat.“

„Osobně jsem při rekonstrukci letního kina pomáhal a zažíval tu neskutečnou a nezapomenutelnou atmosféru podpory a dobré vůle, kterou nám všichni okolo nás při obnově projevovali. Nechápu proč se kolem letního kina tak často objevují podivné argumenty, které existenci tohoto kina dokonce zpochybňují. Co tím kdo sleduje, nevím. Domnívám se, že když už jsme to překrásné kino uvedli do provozu, mělo by se o něj město postarat. Drobnými a smysluplnými postupnými opravami počínaje, tedy bez dalších demoličních prací, a letním koncertním programem, včetně pravidelného sobotního promítání. Plánované miliony na dokončení rekonstrukce jsou podle mne značně nadsazené,“ řekl při setkání Ladislav Gerendáš.

Michal Riško s tím nesouhlasí, podle jeho slov jsou propočtené náklady reálné. Největším problémem kina v současné době je pozemí pódia a orchestřiště, do těchto prostor zatéká voda a hrozí u nich porušení statiky.

Varianty jsou podle něj zřejmé:

 

Areál udržovat v chátrání, tedy jako doposud hradit jenom nejnutnější provoz a opravy, to v současné době představuje asi milión korun ročně.

Ponechat areál v majetku města a investovat do něj, aby se dal provozovat – to znamená investici od tří a půl miliónu korun na hašení těch nejhorších závad jeviště a orchestřiště do dvanácti a půl miliónu korun na kompletní obnovu a vyřešení technických potíží areálu. Existuje i střední varianta – oprava podzemí jeviště do provozuschopného stavu za cca 6 milionů korun. „Do rozpočtu města na příští rok navrhuji proto v kapitole majetku na opravu letního kina 6 milionů korun, bude záležet na finančním výboru a zastupitelích, zda tuto iniciativu podpoří a v jaké míře,“ říká Riško.  

K tomu, že by se mělo letní kino zasypat, dodává: „Jednou z mnoha úvah, jak vyřešit podzemí jeviště, bylo tyto prostory obětovat, zasypat je včetně orchestřiště a místo nich vytvořit travnatou plochu, na kterou lze kdykoliv postavit jakékoliv pódium. Ne tedy srovnat se zemí letní kino, ale zrušit podzemí. Travnatá plocha by byla na údržbu mnohem ekonomičtější.“

Teoreticky je také možnost pronajmout areál někomu, kdo jej bude programově a hospodářsky provozovat, otázkou je, zda by se takový nájemce vůbec našel a za jakých podmínek.

Areál prodat. To je ale řešení, které ze současného vedení města neupřednostňuje nikdo.

„Je řada variant, co lze s letním kinem udělat, já je chci představit zastupitelům, chci znát jejich názor a vůli, chci aby zastupitelstvo řeklo, kterou variantu je ochotné financovat. Jsem připraven zadání zastupitelstva splnit. Jako správce městského majetku chci předestřít nejen náklady rekonstrukce, ale i budoucího provozu,“ říká náměstek primátora Michal Riško. Podle něj do hry nově také vstupuje nově získaný stadion AC Start, který může být do budoucna dalším konkurentem areálu Letního kina.

 

Přestože se názory obou zúčastněných v některých věcech lišily, setkání se neslo v přátelském duchu.

Zdroj: TZ Magistrátu města Karlovy Vary

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Žáci školy pomáhají v čase adventním
Česká firma s dlouholetou tradicí
s dlouholetou tradicí
Kouzelné Vánoce s Českou sítí
 

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·