Legenda československého hokeje Augustin Bubník je opět v Plzni

19.03.2012 16:32

Na pozvání studentů Gymnázia Plzeň, Mikulášské náměstí, navštíví dnes a zítra Plzeň člen „zlatého“ týmu a poté úspěšný trenér, ale také perzekvovaný hokejista v minulém režimu Gustav Bubník. Studenti Mikulášského gymnázia mapují v projektu „U nás na Borech“ osudy politických vězňů, kteří prošli Borskou věznicí. Proto ji dnes Augustin Bubník navštíví společně s Františkem Stárkem a Miroslavem Skalickým. Spolu s manželkou a studenty přijme Gustava Bubníka na radnici zítra 20. března 2012 ve 14 hodin primátor Martin Baxa.

 

Augustin Bubník je jedním z hokejových mistrů, kteří byli ve vykonstruovaném politickém soudním procesu odsouzeni k mnohaletým trestům za údajnou špionáž, velezradu a rozvracení socialistického zřízení.

Soud s jedenácti obviněnými hokejisty se konal s vyloučením veřejnosti v říjnu 1950. Tehdy dvacetiletý Gustav dostal 14 let. „Pořád jsme si mysleli, že je to nějaká fraška. Přece Češi nezavřou svoje hrdiny!“ vypráví v dokumentu České televize Postavení mimo hru Augustin Bubník. „Byli jsme naivní. To bylo špatný,“ vzpomíná.

Jedenáct hokejistů poslal soudce za mříže celkem na 77 let a 8 měsíců.

„Na Borech nás zavřeli na speciální oddělení s generály, starosty, prostě s elitou. Říkalo se tomu Kreml. Každou neděli někdo vyprávěl svůj životní příběh. To pro mne byla první životní univerzita. A lágr byl moji druhou životní univerzitou. Vězení bylo kruté, v lágru to bylo lepší,“ sděluje Bubník v dokumentu.

 

V březnu roku 1950 měli zlatí hokejoví hoši odletět do Londýna obhájit rok starý titul ze Stockholmu. Britské velvyslanectví ale údajně nestihlo připravit víza.

Později bylo zřejmé, že šlo o vykonstruovanou lež komunistické Státní bezpečnosti. Ta od svých informátorů věděla, že hokejisté „laškují“ s myšlenkou zůstat v zahraničí.

Milost hokejistům udělil 13. Ledna 1955 nový prezident Antonín Zápotocký. Většina z nich se už k aktivnímu hokeji nevrátila.

 

Augustin Bubník trénoval v sezónách 69/70 a 70/71 hokejový klub Škoda Plzeň.


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·