Krajský dětský domov už 60 let pečuje o nejmenší svěřence

04.06.2015 20:00

Šedesát let existence slaví v červnu Krajský dětský domov pro děti do 3 let v Karlových Varech. Výročí si připomněl příhodně dětským dnem a menší oslavou. Institucí, která je od roku 2003 příspěvkovou organizací kraje, prošly stovky nejmenších svěřenců, s nimiž se osud od začátku nemazlil. Nyní jich v domově pobývá 36. Stará se o ně 27 dětských zdravotních sester, dvě lékařky, fyzioterapeuti a psychologové.

Provoz Dětského domova pro děti do 3 let je plně hrazen z rozpočtu zřizovatele – Karlovarského kraje. "Letos domov díky financím od Karlovarského kraje provede za 3,5 milionu korun výměnu oken, za 2,2 milionu zřídí evakuační výtah a za zhruba 550 tisíc korun zrekonstruuje pokoj se sociálním zařízením pro matku a dítě," vyjmenoval chystané investice náměstek hejtmana Jakub Pánik.  Domov se daří zvelebovat i díky sponzorským darům.

Kapacita i vytížení dětského domova pro nejmenší se v poslední době snižuje, především díky rozvíjející se profesionální pěstounské péči. Zhruba polovina opuštěných dětí se ale vrací do svých biologických rodin. Vloni takových šťastnějších odchodů bylo 20 z celkových 48. Čtrnáct dětí putovalo zpět k matce už po necelých dvou měsících pobytu v Krajském dětském domově. „Nejčastěji se stává, že si maminka své původní rozhodnutí rozmyslí. Zařídí si domácnost, vyrovná se se situací, která ji zpočátku zaskočila,“ vysvětlila ředitelka domova Erika Pavlová.

Pro další děti, u kterých se návrat do biologické rodiny nepodaří, je nejvhodnějším řešením náhradní rodinná péče. V případech, kdy rodiče o potomka nejméně 3 měsíce nejeví opravdový zájem, je k soudu podán návrh a následně může být dítě nabídnuto k adopci. Některé děti, pro něž se nenajdou vhodní osvojitelé nebo pěstouni v České republice, si mohou po předchozím přísném prověření osvojit rodiče ze zahraničí.

Personál se snaží dětem vytvořit prostředí, které se co nejvíce podobá tomu domáckému rodinnému. U každé malé dětské skupinky se střídá maximálně pět „tet“. S mnohými svěřenci a novými rodinami zůstávají pečovatelky v kontaktu i poté, co děti domov opustí.

Letos domov pokračuje v plnění veřejné zakázky nazvané Pilotní ověřování sítě služeb v Karlovarském kraji, kterou uskutečňuje v rámci projektu ministerstva práce a sociálních věcí (Podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny). „Zavedli jsme edukační pobyty pro matky, které nemají zkušenosti a neví si rady při péči o miminko. Součástí je nácvik, jak se o dítě starat, fyzioterapie, ale třeba i poradenství týkající se kojení. Klientkami jsou často mladé ženy, které nemají vlastní rodinu. Můžeme ubytovat až čtyři maminky s dětmi a všemožně je podpořit, aby o svého potomka nepřišly. Pobyt se službami mají zdarma, je hrazen z projektu,“ uzavřela Erika Pavlová.

 

Zdroj: TZ Krajského úřadu Karlovarského kraje

LPP

 


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Žáci školy pomáhají v čase adventním
Česká firma s dlouholetou tradicí
s dlouholetou tradicí
Kouzelné Vánoce s Českou sítí
 

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·