Kraj vyhlásil Seniory roku 2017

06.10.2017 12:48

 

 

 

Letos poprvé vyhlásil Karlovarský kraj anketu Senior roku. Veřejnost mohla nominovat jednotlivce z našeho regionu ve věku šedesáti a více let, kteří jsou stále aktivní a zajímají se o dění kolem sebe, pomáhají druhým a předávají jim svou moudrost a zkušenosti. Titul Senior roku 2017 získali tři nominovaní, dalších devět převzalo mimořádná ocenění. Celkem přišlo do ankety 182 nominací.

„Nejraději bych rozdala ceny všem těm seniorům, kteří mají elánu i aktivity na rozdávání a zaslouží si obdiv i respekt nás všech. Jsou mojí osobní inspirací a vzorem. Nesmíme dopustit, aby se na ně zapomínalo, a proto se snažíme i díky naší anketě upozornit na to, jak pozoruhodné osobnosti ve vyšším věku v našem kraji žijí,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová během slavnostního předávání cen v Městském domě kultury v Sokolově.

​Držitelé titulu získali skleněné sošky, jež jsou dílem skláře Milana Mottla, pamětní listy, dárkové koše či květiny. „V našem kraji už přesáhl počet lidí v důchodovém věku hranici 60 tisíc. V roce 2050 by měli lidé starší 65 let tvořit třetinu všech obyvatel Karlovarského kraje. Proto bychom si moc přáli, aby naši senioři cítili, že se s nimi počítá, že je potřebujeme, a měli co nejdéle radost ze života se svými rodinami a vnoučaty,“ dodal náměstek hejtmanky Petr Kubis.

http://www.foto.oko24.info/vydano/2017_1/20171006125648_001_ls.png

Kromě předání cen se stal součástí ceremoniálu také kulturní program s hudbou a tancem, tombola s losováním cen a nabídka pro účastníky zaregistrovat se v projektu Senior Pas.

Přehled oceněných – Senior roku 2017:

MUDr. Hana Hornátová, Jáchymov

v  Řadu let působila jako ředitelka Léčebných lázní Jáchymov (v roce 2016 oslavila 50 let od příchodu do lázní Jáchymov) a lékařka, je dlouhodobě aktivní v propagaci lázeňské léčby a lázeňství našeho kraje, zakládající členka a první prezidentka Lions klubu Diana Karlovy Vary.

Zdeněk Mandrholec, Karlovy Vary - Stará Role

v  Bývalý politický vězeň, prošel „jáchymovskými lágry“, aktivně se angažující v Konfederaci politických vězňů, o historických souvislostech informoval žáky a studenty škol. Pracoval v oblasti bezbariérových staveb a odstraňování překážek pro hendikepované, matky s dětmi a seniory, odborný konzultant v této oblasti.

 

 

Zdeňka Zídková, Karlovy Vary

v  Bývalá pedagožka, celoživotně vyučující i ve svých 98 letech německý a anglický jazyk a předávající nejen jazykové informace, znalosti a životní zkušenosti mladé generaci i starším studentům.

Mimořádné ocenění hejtmanky Karlovarského kraje:

Jaroslav Amcha, Skalná

v  V oblasti myslivosti je aktivní od roku 1957, znalosti předává mladším kolegům, v roce 1992 složil zkoušky a je lektorem a zkušebním komisařem pro zkoušky z myslivosti; 25 let vede své následovníky v myslivosti ke stále lepším výsledkům.

Zdeněk Buchtele, Velká Hleďsebe

v  Publikuje články do novin o vzdělání, kultuře, historických nálezech, objevech. V roce 2017 začal spolupracovat při natáčení dokumentárních filmů o historii, provozuje regionální muzeum v Manském dvoře u Dolního Žandova. Je autorem několika knih pro školní mládež i knih s historickým obsahem, jeho osoba je ukázkou aktivního seniora, zapojujícího se dlouhodobě do společenského i politického života svého regionu.

Karel Lokajíček, Mariánské Lázně

v  Dlouhodobý předseda mariánskolázeňské místní organizace Svazu důchodců ČR, má velkou zásluhu o začleňování seniorů do společnosti, stará se o kulturní využití, sociální stránku, vycházky a zájezdy členů.

 

Robert Mašek, Sokolov

v  Zakladatel a organizátor Sokolovské padesátky a lyžařského přejezdu Krušných hor, patriot a propagátor našeho regionu. Díky němu se na Sokolovsku a v celém kraji rozvíjí turistika a orientační běh.

MUDr. Ivan Šácha, Cheb

v  Dnes patolog v důchodu, dříve uznávaný soudní znalec, spolupracovník Policie ČR při výjezdech k dopravním nehodám a úmrtím, působil jako pedagog na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole v Chebu a dodnes publikuje odborné články s lékařskou a zdravotnickou tématikou a nepřestává sledovat novinky ve svém oboru.

 

Vladimír Šejstal, Sokolov

v  Celoživotní kynolog a psovod, pomáhá a dává rady mladým psovodům, je mistrem a vicemistrem ČR v oblasti psovodů a od září 2017 držitelem ZVV 3 (zvláštní výcvik 3. stupně – nejvyšší možné ocenění v ČR).

 

 

 

 

Jana Tymlová, Karlovy Vary

v  Dlouholetá velice aktivní funkcionářka organizace Svazu důchodců ČR, výborné organizační schopnosti a obětavé zajišťování kulturně-společenského vyžití pro karlovarské důchodce.

Václav Větrovský, Mariánské Lázně

v  Učí seniory počítačové technice v městské knihovně, dlouhodobě je motivuje k plnohodnotnému životu, pomáhá organizovat volnočasové aktivity v oblasti kultury i sportu, organizačně zajišťuje zájezdovou činnost seniorů.

Vlasta Vyčichlová, Cheb

v  Členka klubu ,,Hradní Dvůr“, byla hlavní iniciátorkou vzniku komunitní zahrady v Chebu, je propagátorkou jógy, všestranně aktivní i mimo klub seniorů, věnuje se ručním pracím, zahradě, předává informace lidem ve svém okolí, dokáže jim poskytnout osobní pomoc, nebo vyhledat odborníka.

 

Zdroj: TZ  Krajského úřadu Karlovarského kraje


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Žáci školy pomáhají v čase adventním
Česká firma s dlouholetou tradicí
s dlouholetou tradicí
Kouzelné Vánoce s Českou sítí
 

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·