Kraj přispěje na nábor a udržení lékařů a sester v nemocnicích

19.01.2016 11:09

 

 

Po tříměsíční diskuzi s vedením a primáři všech čtyř nemocnic v regionu má Karlovarský kraj jasno. Zafinancuje nábor a stabilizační příspěvek pro lékaře a střední zdravotnický personál interních oddělení nemocnic v Karlových Varech, v Sokolově v Chebu a v Ostrově, protože právě tento klíčový obor se v současnosti potýká s velkými personálními problémy. Pokud to schválí v únoru krajské zastupitelstvo, na náborové a stabilizační příspěvky kraj vyčlení z rezervy 14, 6 milionu korun.

„Tato situace nás vůbec netěší, víme, že by to měl řešit stát. Vnímáme vizi ministra zdravotnictví týkající se změn v legislativě vzdělávání zdravotnického personálu a skokového navýšení mezd, ale také je tady nesouhlas ministra financí. Než se to změní, musí ve zdravotnictví pomoci kraj, nic jiného nezbývá. Na interních odděleních v Karlovarském kraji chybí 16 lékařů a 37 sester. Kvůli tomu před časem omezovala provoz interna v Sokolově, v Karlových Varech z 50 lůžek klesl jejich počet na 25 a v chebské nemocnici jsme na hraně lidského potenciálu,“ uvedl náměstek hejtmana Jakub Pánik a dodal, že interna je pro každou nemocnici primární obor, bez kterého se ostatní oddělení neobejdou. Kraj proto vyjde zdravotnickým zařízením vstříc a vydá ze svého rozpočtu okolo 4 milionů korun na získání 16 sester a 8 lékařů pro interní oddělení všech čtyř nemocnic. Ty také dostanou 10, 6 milionu korun formou vyrovnávací platby na stabilizaci stávajícího personálu.

„Noví lékaři pro internu získají náborový příspěvek ve výši 400 tisíc korun, pokud v nemocnici zůstanou 3 roky, respektive 5 let podle vzdělání. Sestry a zdravotničtí asistenti pak 150 tisíc. Zároveň zastabilizujeme interní oddělení pomocí navýšení mezd lékařům o 7 tisíc korun, sestrám o 2 tisíce korun. Zásadní podmínkou ale bude, že nově příchozí zdravotnický personál nesmí přecházet na interní oddělení ani v rámci jedné nemocnice, ani mezi nemocnicemi v kraji navzájem. Mělo by jít o lidi, kteří se v současnosti pohybují mimo zdravotnická zařízení v Karlovarském kraji,“ upřesnil Jakub Pánik.

S nedostatkem lékařů a sester se potýkají nemocnice, zvlášť interní oddělení, po celé republice. Důvodem je problematický systém vzdělávání sester trvající 7 let, systém profesního vzdělávání lékařů, nízké finanční ohodnocení a v případě Karlovarského kraje i pracovní příležitosti v sousedním Německu.

 

Zdroj: TZ  Krajského úřadu Karlovarského kraje

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·