Kraj může v Poslanecké sněmovně bojovat za více peněz pro obce

27.01.2016 09:14

 

Krajští zastupitelé za STAN a TOP09 předložili návrh, díky kterému by měly dostat města a obce více peněz z vybraných daní. Kraj totiž může využít svého práva předkládat Poslanecké sněmovně návrhy zákonů. Peníze, které vláda kvůli druhému pilíři důchodové reformy v roce 2012 krajům a obcím sebrala, vrací Parlamentem schválený vládní návrh plně pouze krajům. Druhý pilíř je dnes přitom zrušený a vláda obce opomíjí - jde o částky v miliardách korun.

Jan Horník, krajský zastupitel a senátor, celou záležitost komentuje: "Bohužel se nám nepodařilo tím nejtěsnějším způsobem v Senátu změnit chybné uvažování Poslanecké sněmovny, ale nevzdáváme se. Chceme využít možnosti kraje podávat návrhy zákonů a pevně věříme, že se náš Karlovarský kraj za své obce postaví. Vždyť pro obce by naše změna dle hrubých propočtů ročně přinesla 450 korun až 700 korun na obyvatele, což jsou pro většinu našich obcí statisíce navíc."

Vláda se rozhodla svým návrhem navýšit zpět pouze příjmy krajů. Takový návrh je diskriminační, neboť jak podíl krajů, tak ale i podíl obcí na celostátním hrubém výnosu daně z přidané hodnoty (dále jen „DPH“) byl snížen s účinností od 1. ledna 2012 v souvislosti se zahájením druhého pilíře důchodové reformy. V současnosti již byl druhý pilíř důchodové reformy zrušen (viz zákon č. 376/2015 Sb.), navýšení podílu DPH se ale dle vlády nepochopitelně mělo týkat jen vyšších územních samosprávných celků - krajů. Obce přitom ročně tratily mezi 4 až 5 miliardami korun. Reforma dále připravila obce o 30 % podíl na daních z příjmů fyzických osob. Tato složka přitom například jen v případě Karlových Varů činí 38 milionů korun.

Jitka Pokorná, krajská předsedkyně STAN a starostka Nové Role, dodává: "Stát moc dobře ví, že mnoho našich obcí stále nemá hotovou ani základní infrastrukturu - kanalizaci, vodovod, cesty. Je tedy trochu divné, že se na centrální úrovni snaží peníze obcím brát."

V Senátu následně napravení tohoto stavu neprošlo o jeden hlas a horní komora nakonec schválila pouze dílčí zmírnění, kdy zvýšila podíl obcí z 20,83 % na 21,4 %. Přitom není sebemenší důvod zavádět horší úpravu pro obce a pro kraje než v roce 2012. Krajští zastupitelé tak navrhují krajskou zákonodárnou iniciativu, která by podíl obcí zvýšila na 23,58 % (jedná se o číslo, které koresponduje s obecními podíly na dalších daních, například z příjmu právnických či fyzických osob). Změna by přitom měla být účinná až od 1. 1. 2018 tak, aby měl stát dostatek času vše připravit.Dále navrhují vrácení 30 % podílu na daních z příjmu fyzických osob, a to tak, aby nedošlo k výpadku těchto příjmů už od 1. 1. 2017.

 

Petr Kulhánek, volební lídr a primátor Karlových Varů uzavírá: "Naše kraje se doposud nenaučily využívat sílu zákonodárné iniciativy. Je to velká škoda, často tak mohou do Prahy přinést témata, která by tam jinak nedolehla. Věříme, že pomůžeme nejen všem obcím, ale ukážeme i ostatním krajům, že se není čeho bát."

Zdroj: TZ STAN
LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Žáci školy pomáhají v čase adventním
Česká firma s dlouholetou tradicí
s dlouholetou tradicí
Kouzelné Vánoce s Českou sítí
 

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·