Karlovy Vary oslaví v sobotu výročí narození Karla IV.

11.05.2016 15:11

 

Karlovy Vary oslaví v sobotu 14. května 700. výročí narození Karla IV. Přímo v den narození „Otce vlasti“ a zakladatele města bude zasazen Dub Karla IV., odhalena písková socha panovníka v nadživotní velikosti a proběhne premiéra představení Činohry Karlovarského městského divadla.

 

Dub Karla IV. bude zasazen v lázeňských lesích v lokalitě někdejší královské lovecké obory u kapličky Sv. Linharta. Ceremoniál zahájí ranní průvod zástupců měst Karlovy Vary a Loket, který vyjde v 9 hodin od loketské radnice až na Linhart. Samotná slavnost vypukne ve 13 hodin, dub bude usazen přesně v čase 13:16, tedy v čase připomínajícím rok narození Karla IV. Akt  doprovodí slavnostní fanfáry a salvy, následovat bude představení Pouličního divadla Viktora Braunreitera „Příběhy z obory, aneb jak to bylo doopravdy“. Scénka poodhalí, co se dělo v obci Obora v časech před založením města Karlovy Vary a odstěhováním obyvatel k horkým pramenům.

 

Na Mlýnské kolonádě bude slavnostně odhalena písková socha Karla IV. v nadživotní velikosti. Dílo sochaře Tomáše Bosambo vzniká přímo u Mlýnského pramene a jeho práce se setkala s velkým ohlasem mezi obyvateli i návštěvníky města. (Socha měla být původně odhalena v rámci slavností zahájení lázeňské sezóny, ale vlivem nedostatečného upěchování materiálu se těsně před dokončením zřítila. Autor začal okamžitě pracovat na nové soše.) Zhruba čtyři metry vysoký monument bude slavnostně odhalen přímo v den narození krále českého a císaře římského v sobotu 14. 5. v 17 hodin.

 

Činohra Karlovarského městského divadla přispěje k oslavám 700. výročí narození zakladatele města premiérou představení „Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti“z autorské dílny režiséra Jiřího Seydlera. V roli Karla IV. se představí Aleš Háma (v alternaci s Martinem Jurajdou), jeho matku Elišku Přemyslovnu ztvární Tereza Kostková (v alternaci s Lucií Domesovou). Komediální příběh o Karlovi IV., objevení karlovarského Vřídla a početí Karlova syna Václava má premiéru v sobotu v 19:30. První premiéra je na programu v pondělí 16. května. 

 

V pobočce Infocentra města Karlovy Vary v Lázeňské ulici pokračuje výstava Noc na Karlštejně, na které jsou k vidění dochované originály kostýmů z kultovního filmu. Součástí expozice je i interaktivní část. Návštěvníci se mohou např. pokusit složit z „puzzlí“ vybrané scény filmu, vyzkoušet si drátěné košile, odhalit rozdíly na obrázcích a zapojit se do soutěže o vstupenky do barrandovských studií. Výstava je přístupná zdarma každý den od 9 do 17 hodin.

 

Zdroj: TZ  Magistrátu města Karlovy Vary

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·