Karlovy Vary chtějí být dalším městem světa s Havlovým místem

25.04.2014 10:37

Karlovy Vary se chtějí připojit k Washingtonu, Dublinu a Barceloně a stát se dalším světovým městem, kde vznikne „Havlovo místo“. Historicky první vzniklo 3. října 2013 na půdě Georgetownské univerzity v hlavním městě USA Washingtonu, jeho vznik inicioval velvyslanec České republiky v USA Petr Gandalovič a umělecký tvůrce podoby tohoto „místa“, architekt a designér Bořek Šípek. „Záměrem tohoto projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla,“ uvedla Knihovna Václava Havla. Další „Havlova místa“ se objevila posléze v Evropě díky Billu Shipseymu, řediteli organizace Art for Amnesty, a to v parku Sv. Patrika v irské metropoli Dublinu (10. prosince 2013) a nejnověji také poblíž katalánského parlamentu v Parc de la Ciutadella v Barceloně (15. února 2014).

 

Mnohými jsou považována za památník Václavu Havlovi, který ale lze na rozdíl od většiny jiných památníků zároveň docela civilně použít k příjemnému posezení. Jejich odhalení se pravidelně zúčastňují významné osobnosti České republiky i hostitelského města, a jsou příznivě přijímána místními občany.

 

Jak „Havlovo místo“ vlastně vypadá? Architekt Šípek přišel s velmi jednoduchým a přitom velmi kreativním designem symbolizujícím demokratickou otevřenost k dialogu, složeným ze dvou kovových zahradních křesel, spojených s kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, národní strom České republiky. Autor sám instalaci nazval „Hovoří demokracie" a pracovně instalaci označuje za lavičku.

 

(další informace, včetně názorných obrázků: http://cs.wikipedia.org/wiki/Havel's_Placehttp://www.vaclavhavel-library.org/cs/index/kalendar/515/vaclav-havel-place-in-washingtonhttp://www.vaclavhavel-library.org/cs/index/novinky/654/havel-s-place-v-dublinuhttp://www.vaclavhavel-library.org/cs/index/novinky/683/havel-s-place-v-barceloneobrázky vyhledané Google.com)  

 

Město Karlovy Vary vytipovalo pro umístění „Havlova místa“ v sadech Karla IV. před Císařskými lázněmi, blízko Labitzkého lávky, v místě dnešního trávníku, přímo na nábřeží řeky Teplé s výhledem na Grandhotel Pupp (GPS: 50°13'10.114"N, 12°52'47.820"E)

 

Instalace bude stát okolo 280 tisíc korun, to je cena autorského díla, plus samozřejmě úpravu místa. Záměr bychom rádi zrealizovali letos a to co nejdříve, jedinou překážkou jsou ne zcela bezvýznamné náklady. Proto se chceme obrátit na širokou veřejnost i třeba podnikatele, na všechny, které oslovují myšlenky Václava Havla, s prosbou o pomoc. Ty, kdo budou ochotní poskytnout finanční příspěvek, prosíme, aby kontaktovali ředitelku Infocentra města Karlovy Vary Jitku Štěpánkovou,“ říká primátor Karlových Varů Petr Kulhánek. Kontakt je možný prostřednictvím e-mailu stepankova@karlovyvary.cz nebo telefonu 355 321 161. Primátor dále uvedl, že Knihovna Václava Havla momentálně připravuje instalace dalších „Havlových míst“ v České republice, konkrétně v Praze, Novém Boru nebo Mladé Boleslavi.

 

Jan Kopál 
Tiskový mluvčí
(MC)

Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·