Již více než 700 Plzeňanů vyzvalo plzeňské zastupitele, aby firmě Amádeus neprodávali zbývající pozemky do rozhodnutí referenda

20.06.2012 19:18

Plzeň 20. června 2012
Během necelého týdne poslalo více než 700 obyvatel Plzně výzvu městským zastupitelům, aby neschvalovali prodej zbývajících pozemků firmě Amádeus Real před rozhodnutím referenda, pod jehož vyhlášení se již podepsalo přes 10.000 Plzeňanek a Plzeňanů. Tyto pozemky jsou nezbytné pro stavbu OC Aréna/Corso, proti němuž se přípravný výbor referenda staví. Vyjádření radních z obou koaličních stran plzeňské radnice napovídá tomu, že navržené usnesení o budoucím prodeji pozemků schváleno nebude. Komise ustanovená městem k dohledu nad dodržením regulačním podmínek potvrdila v pondělí, že Amádeus stanovené podmínky nesplnil.

Podle programu jednání bude již tento čtvrtek jednat Zastupitelstvo města Plzně o prodeji posledních městských pozemků nezbytných pro výstavbu obřího obchodního centra na místě po Domu kultury Inwest v Plzni (resp. smlouvu o smlouvě budoucí). Členové přípravného výboru referenda vyzvali plzeňské zastupitele, aby pozemky kolem bývalého DK Inwest Amádeu neprodávali před rozhodnutím referenda plánovaného na stejný termín, v němž proběhnou volby do krajského zastupitelstva. K této výzvě se během několika dnů přidalo již více než 700 občanů, kteří napsali zastupitelům města Plzně osobní e-mail prostřednictvím formuláře na webové stránce http://arenu-ne.cz/email.php. Samotný návrh na vypsání referenda o prostoru DK Inwest již podepsalo více než 10 000 občanů města Plzně a má zastání i u odborné veřejnosti.

„Město Plzeň firmě Amádeus nastavilo tzv. regulační podmínky, jejichž dodržením prodej pozemků podmínilo. Komise města však toto pondělí rozhodla, že firma Amádeus podmínky nedodržela. Lze tedy oprávněně požadovat, aby navržený bod byl stažen ze čtvrtečního jednání zastupitelstva. Vlastnictví pozemků potřebných ke stavbě je posledním účinným nástrojem města k ovlivnění stavby. Předčasným schválením prodeje by se tohoto nástroje město bezdůvodně zbavilo“, říká Petr Vaněk, člen přípravného výboru referenda.

Podle aktuálních vyjádření vrcholných koaličních představitelů návrh na prodej pozemků jednoznačně nemůže projít. „Pokud podmínky splněny nebudou, do zastupitelstva to vůbec nedám," potvrdila médiím radní města Helena Matoušová (ODS) ve vztahu k regulačním podmínkám stanoveným městem. I vyjádření radního Jiřího Kuthana (ČSSD), nedává prostor k jinému rozhodnutí. „Nesplní-li investor do zasedání příštího ZMP regulační podmínky, stavět se nebude,“ uvedl v odpovědi na otevřený dopis zastupitelům v této věci. Přesto organizátoři referenda vyzývají občany, aby se čtvrtečního jednání zastupitelstva osobně zúčastnili a dali zastupitelům najevo svůj názor přímo v jednacím sále. „Pokud nebyly do dnešního dne splněny regulační podmínky, které město nastavilo, neměl být bod prodeje pozemků na zítřejší jednání zastupitelstva vůbec předkládán. Jsme velmi rádi, že v krátké době napsalo zastupitelům svůj názor na prodej pozemků již více než 700 občanů. Pokud by snad ve čtvrtek k hlasování o prodeji pozemků na zastupitelstvu nakonec došlo, zveřejníme jmenovitě hlasování všech zastupitelů a zveřejníme je na našich webových stránkách, aby měli občané přehled, kdo ze zastupitelů hájí zájmy města a jeho občanů a kdo ze zastupitelů naopak hájí zájmy investora,“ říká Martin Marek, zmocněnec přípravného výboru referenda.

Přípravný výbor referenda i nadále vyzývá Plzeňanky a Plzeňany, aby se připojili svým podpisem a pomohli vyhlášení historicky prvního místního referenda v Plzni. „Dlouhodobě nejpalčivějším problémem Plzně je doprava, což vyplývá ze všech průzkumů, které v Plzni na toto téma proběhly. Nyní mohou sami plzeňští občané rozhodnout mimo jiné o tom, zda na Denisově nábřeží bude jezdit denně o 1500 aut víc a také zda dojde k výraznému navýšení dopravy v dolní části Americké třídy,“ uzavírá Marek.

Doplňující informace:

Aktuální informace o referendu jsou k nalezení na webových stránkách k referendu www.referendum.plzenane.cz a na Facebooku na www.facebook.com/referendumplzen.

Přípravný výbor k návrhu na vyhlášení místního referenda tvoří: Martin Marek, Petr Vaněk, Filip Kastl, Martin Potůček, Vladimíra Nová, Martin Hyťha, Štěpánka Balcarová a Miroslav Klas.

Návrh na vypsání místního referenda již od počátku podporují tato občanská sdružení: Plzeňané (K) VÍTĚZÍ, Děti Země, Roudná za důstojný život.
 


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·