Jan Kreisinger se těší na domácí trať a radost z běhu

06.06.2013 00:00

Z Budějic až do Evropy…

Jeden z nejlepších českých běžců JAN KREISINGER se už dávno probudil z loňského krátkého olympijského snu. Hledá živobytí i motivaci. Možná už z Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice vyrazí směrem k maratonu ve Frankfurtu a nominaci na mistrovství Evropy v příštím roce.

http://img7.rajce.idnes.cz/d0703/8/8242/8242069_8e62bfc7789ba80610809d2992d9be05/images/KreisingerOlomouc2012.jpg
Loni jste celý domácí půlmaraton uběhnout nestihl, jen jeden úsek štafety, že?
Běželi jsme loni štafetu, s Danem Feklem (bývalý atlet a reprezentant v duatlonu, pozn. red.), Pavlem Faschingbauerem (bývalý vynikající vytrvalec, pozn. red.), pak Róbert Štefko (nejlepší česko-slovenský maratonec posledních let, nyní Kreisingerův trenér, pozn. red.). Dali jsme 1:07, byla to spíš sranda. Měl jsem týden před mistrovstvím republiky na dráze na pětce, půlmaraton jsem pak znovu běžel až za dva týdny v Olomouci. Tak jsem to měl naplánované směrem k maratonu na olympiádě v Londýně. Ale bylo to super, všechno vyšlo na jedničku, atmosféra, počasí i rychlá trať. Proto se moc těším, až si to letos vyzkouším celé sám.

Trať vám vyhovuje?
Pokud vím, poběží se stejná jako loni, možná nějaké drobné změny. Okolo Tesca by mohlo foukat, tam je to otevřené. Já to celé neběhal, jen z loňska znám těch svých šest kilometrů. Je to rychlé, zpomalení přináší jen seběh a výběh ze stezky. A na Rudolfovské je otočka. Pak kostky okolo náměstí, ty jsou dost nepříjemné. Jinak by to mělo být OK.
 

Cítíte ve městě, že už lidi o běhání vědí víc, chystají se, víc trénují, mají cíl?
Hodně nadšení tady je. Možná napoprvé bylo ještě větší tím, že to bylo něco nového. Teď je různých závodů spousta. Ale místní jsou rádi, že můžou tady doma zažít atmosféru velkého běhu.
 

Pro mnohé to může být taková osobní olympiáda. Jen vyvolení – jako vy – zažili tu opravdivou pod pěti kruhy v Londýně (Kreisinger skončil 67. za 2:25:03, pozn. red.). Jak vzpomínáte?
Hlavně ta neuvěřitelná atmosféra, která se nedá ani popsat. A snad jsem mladším běžcům ukázal, že to jde dostat se tam i z našich skromných podmínek.

Jenže ke zvýšené formě vám to (zatím) nepomohlo, proč? Letos jste běžel jen půlmaraton v Paderbornu za 1:07:57, když máte osobní maximum na 1:03:42, pak jste byl třetí na mistrovství republiky na 10 000 metrů na dráze...
…ještě teď stýpla na lize v Turnově 9:04, žádný zázraky. Po olympiádě jsem dlouho závodil a netrénoval, a úplně se vybouchal. Odpočinul jsem a potrénoval, ale pak onemocněl. Pak jsem se už cítil dobře, někdy na přelomu února a března a zase onemocněl. Bylo pozdě něco honit. Taky padnul můj klub Kroměříž a mě to i psychicky dost poznamenalo, skončil jsem na pracáku.

Ale ještě se držíte jako profesionální běžec?
Objíždím pouťáky za hranicemi a vydělávám. Ale jsem unavený, nemám natrénováno. Pořád přemýšlím, co s tím. Dám si volno v létě a pak chci dát maraton ve Frankfurtu na konci října. Měla by tam být možnost kvalifikace na mistrovství Evropy na příští rok. To je nějaký cíl.

Co je pro to jeho dosažení třeba udělat?
Někde se zavřít a makat. Všechno teď trénuju sám, dřív se mnou běhal někdy Kuba Bajza, teď už ne. Možná se s Vítkem Pavlištou domluvíme na společné přípravě ke Frankfurtu, také o něm uvažuje.

Co na to říká váš trenér Štefko, který ještě vzešel ze střediskové základny a jak vyprávěl, strávil půl roku na horách, kde jen běhal, jedl a spal. Ale výkony pak podle toho vypadaly…
Taky se mu to nelíbí. Ale nedá se s tím se nic dělat. Na středisku je zajímá dráha, v Dukle i Olympu. Nějaké přísliby se objevují směrem k Evropě.

Uživíte se z výher?
Pořád to nějak dávám, ale pomáhám si z úspor. Jsem v mínusu. A to mě ještě drží pár sponzorů Česká pojišťovna, ČP Invest a Isostar, FM servis, adidas, těm moc děkuju. V takové situaci je pomalu utopie na něco trénovat. Vůbec nemůžeš myslet na to, jestli se ti to všechno vrátí. Nemyslím jen peníze, ale ta dřina, úsilí, nasazení.


Bylo by příjemné odměnit se a znovu nastartovat zajímavým výsledkem z domácího závodu, že?
Chtěl bych se pokusit o nejlepší letošní výkon pod 1:05:33, co má Pavlišta. Mohlo by to vyjít.

Vyrazíte sám, nebo plánujete se někoho držet?
Můžeme to zkusit spolu s Petrem Pechkem a pak se uvidí. Nechci to rozbíhat extra rychle, třeba se domluvíme. Já mám strach vyrazit s Afričany za 2:55, 3:00 na kilák. To se mi nechce, abych pak po pár kilometrech nemohl.


Kam byste pozval běžce z jiných měst na výlet ještě před závodem?
Nejhezčí je to na náměstí, tam bude centrum dění. Pak se někde zastavit cestou, třeba Hluboká je moc krásná.

http://img7.rajce.idnes.cz/d0703/8/8242/8242069_8e62bfc7789ba80610809d2992d9be05/images/KreisingerPraha2012.jpg

Tomáš Nohejl
RunCzech, media servis

(MC)


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·