Jakub Navrátil: Šance na postup? Je to vyrovnané.

06.03.2013 15:23

Ve Viktorii Plzeň v těchto dnech vrcholí přípravy na dvojzápas osmifinále Evropské ligy, ve kterém se tým ze západočeské metropole utká s istanbulským Fenerbahce SK. Jedním z bývalých viktoriánů, který našel svůj fotbalový domov v Turecku, je Jakub Navrátil. Obránce Sivassporu má za sebou dva roky v Süper Lig. Z těchto zkušeností čerpal při rozhovoru o tureckém fotbale, současné Viktorii Plzeň i jejích šancích na postup přes Fenerbahce SK.

Po svém přestupu z Viktorie Plzeň začínáte svůj třetí rok v Turecku, jak byste popsal tamní ligu?
Liga v Turecku je plná technicky skvěle vybavených fotbalistů, kteří myslí především dopředu. Vracet se a důsledně bránit se jim však moc nechce. V české lize jsou týmy více svázány taktikou, tady je určitá volnost, která se pak podepisuje na stylu hry. Obecně se v ligových zápasech moc nebrání. Turecká liga je pro diváka možná zajímavá, ale pro mě jako pro obránce je složitější než česká nejvyšší soutěž.

Je velká změna přejít z českých hřišť na ta turecká?
Je to nepředstavitelná změna, hlavně co se týče diváků. Můj první zápas byl na stadionu Galatasaraye, kam přišlo čtyřicet tisíc pravých tureckých fanoušků. V Čechách se stane, že někdy přijdou na zápas dva nebo tři tisíce diváků, tohle byla nesrovnatelná atmosféra. V Turecku se nechodí do divadla, ale na fotbal. Fandí tu celé rodiny i s dětmi. Na domácích zápasech je to příjemný pocit, když nás tribuny ženou dopředu. Máme stadion pro osmnáct tisíc diváků a často chodí deset nebo dvanáct tisíc lidí. Když se hraje velký zápas, nemáme problém vyprodat stadion. V Turecku je fotbal národní sport a na stadionech je to vidět.

Kluby z Istanbulu se dlouhodobě perou o přední příčky v nejvyšší soutěži. Jaká je rivalita mezi Fenerbahce a ostatními dvěma istanbulskými týmy?
Ta rivalita je velká, jsou to soupeři už hodně dlouho, navíc všechno jsou to týmy evropské úrovně. Každý z nich má za úkol vyhrávat každý rok titul. Když se hraje derby mezi dvěma istanbulskými týmy, tak na jedné sportovní stanici běží celý týden jen pořad mapující události ohledně tohoto zápasu.

Diváci na tureckých stadionech vytvářejí doslova pekelnou atmosféru. Zažil jste někdy zápas, kdy vám z fanoušků běhal mráz po zádech?
Mráz po zádech mi vyloženě neběhal, ale když přijde na Fenerbahce pětapadesát tisíc lidí, je to úžasná atmosféra. Občas fanoušci bývají nevraživí a házejí kameny po autobusech. Jednou jsme vystupovali z letadla a náš šofér přijel na letiště s rozbitým předním sklem. Když se hraje důležité utkání a o něco jde, tak se takové věci občas stanou. Vím, že za největší derby našeho klubu se bere zápas s Kayserisporem, protože před více než padesáti lety na tomto utkání zemřela fanynka jednoho z klubů. Tak dlouho dokáží v Turecku držet spory.

Sledoval jste plzeňskou cestu Evropskou ligou?
Samozřejmě, že se dívám na zápasy. Viktorka hraje pěkný fotbal, když nejsem na cestách, tak se snažím plzeňská utkání sledovat. Co jsem viděl zápas s Neapolí, odehráli ho viktoriáni ve velkém stylu. V prvním zápase navíc možná došlo k určitému podcenění ze strany Italů. Ve druhém zápase bylo vidět, že Neapol nebyla v optimální pohodě kvůli výsledku z prvního utkání, což se na výsledku zápasu také podepsalo. Podobná ztráta koncentrace může potkat i Fenerbahce, pokud Viktoria uhraje dobrý výsledek v prvním zápase.

Tomáš Sivok o tureckém protivníkovi Viktorie prohlásil, že disponuje souborem velkých individualit, ale nefunguje jako týmu. Jak byste charakterizoval osmifinálového soupeře Viktorie?
Individuality má Fenerbahce obrovské, jak v základní sestavě, tak na lavičce má velmi šikovné hráče. Netroufám si říci, že nefungují jako tým, ale je pravda, že by v tomhle směru mohla mít Viktorka navrch. Fenerbahce nepůsobí tak kompaktně jako Plzeň, ale nahrazují to individuální fotbalovostí, která je jim vlastní. Z českého pohledu hrají ve Fenerbahce možná neznámí hráči, ale v Turecku mají velké jméno.

V odvetném utkání bude Fenerbahce hrát doma bez přítomnosti diváků. Jak moc to může zápas ovlivnit?
Plzni to určitě pomůže. Kluci sice přijdou o neuvěřitelnou atmosféru, ale podle mě je to pro Plzeň výhoda.

Jaké dáváte Viktorii šance na postup?
Nedávno jsem dával rozhovor pro jednu tureckou televizi a řekl jsem, že šance Viktorie na postup je šedesát procent. Dívali se na mě jako na blázna. Teď si myslím, že šance jsou vyrovnané. Dopředu jsou hráči Fenerbahce skvělí, ale obraně moc nedají, to by mohla být pro Viktorii šance. Rozhodující bude domácí výsledek, pak se může soupeř psychicky rozložit. Klukům v kabině i všem fanouškům přeji, aby se postoupilo. Slibuji, že se budu dívat.

 

 

Mgr. Pavel Pillár
PR manažer

FC Viktoria Plzeň, a.s.

 

(MR)

 

 


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Žáci školy pomáhají v čase adventním
Česká firma s dlouholetou tradicí
s dlouholetou tradicí
Kouzelné Vánoce s Českou sítí
 

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·