Hejtman se těší na dm rodinný běh

16.05.2014 09:58

Nejen ve městě, ale napříč celým regionem si užívá podpory i nadšeného očekávání Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary. Krajský hejtman Josef Novotný, bývalý volejbalista a učitel matematiky a tělocviku, samozřejmě nebude chybět mezi diváky. I když se přímo na start vzhledem ke zdravotnímu stavu nechystá. „Až za rok, se synem i vnoučkem,“ těší se.

Jak se chystáte na druhý ročník?

Těším se moc, zejména na dm rodinný běh, protože budu mít opět čest ho odstartovat a předávat medaile. Ty rozzářené dětské oči v cíli mě obrovsky nabíjejí energií a radostí. A samozřejmě rád si užiju atmosféru i hlavního závodu.

Změnila se trasa, přispěje to podle vás k posunutí úrovně podniku?

Bude to jistě zajímavější. Při velikém zájmu o start se trasa stane průchodnější a tím pro běžce pohodlnější. Tím je určitě zase o něco lepší než ta loňská.

Splnila premiéra Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary před rokem vaše očekávání?

Mě osobně nadchla skutečně bohatá účast běžců v obou závodech. Když jsem pak následně viděl všechny materiály, kde všude se objevily články a zmínky ve světových médiích, byl jsem nadšený. Pro propagaci města i kraje je to obrovsky důležité, troufám si říct víc než prezentace na nějakém veletrhu cestovního ruchu. Ten dosah je opravdu veliký. Pokud získáme stříbrnou známku IAAF, bude to další krok ke zviditelnění. Je to velký sportovní svátek, který přitáhne pozornost nejen sportovního světa do Karlových Varů, což je pro náš region určitě příjemné.

Kde jste závod sledoval?

Byl jsem v cíli a měl jsem důležitý úkol: hlídal jsem medaile a pak je předával dětem, jak dobíhaly.

Co přinesly kraji za rok ozvěny půlmaratonské euforie?

Začíná to působit i jinak, navazujícími efekty, opravdu se probouzí zájem o běhání. Teď chystáme na červen čtvrtmaraton v Sokolově, odkud jsem já nebo Ivana Sekyrová, naše nejlepší běžkyně. Stále víc a víc lidí běhá a má zájem o závody, akce. Je to vidět pak následně vidět i podle počtu přihlášek na karlovarský půlmaraton.

Jak přesně se kraj podílí na jeho podpoře?

Kraj přispěl největší částkou 400 000 Kč. Zastupitelstvo ji odsouhlasilo, za což jsem zastupitelům poděkoval. Považuji to za správně investované peníze, které se nám mnohonásobně vrátí. Jsme také zřizovateli záchranné služby, takže zajišťujeme zdravotní servis v den závodu.

Jako bývalý trenér juniorské reprezentace ve volejbale hodně sledujete především mládež. Dokáže je takový závod motivovat k pravidelnému sportování?

Víte, jak to chodí v kritickém věku. Okolo patnácti let se to láme, dospívajícím klukům a holkám se běhat většinou moc nechce. Ale pokud v sobě uchovají pozitivní zážitek, s přibývajícím věkem obvykle zájem vzrůstá. Mají příležitost zažít atmosféru velkého závodu, může být pro ně důvodem, proč začít běhat a u sportu vydržet.

Dovolil i vám zdravotní stav více se zapojit do běhání?

To už se nezmění, mám obě kyčle železné, proto dávám přednost kolu a plavání, nebo běhu na lyžích. Ale máme vnuka, bude mu rok. Už příští rok bychom i se synem (Jakub Novotný, český reprezentant ve volejbale, pozn. red.), mohli všichni vyrazit na trasu dm rodinného běhu.

 

Tomáš Nohejl

RunCzech Media 

(MC)


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·