Dvorany slávy Plzeňského kraje má tři nové „obyvatele“

06.09.2012 10:38

Hokejista Martin Straka, herečka Zorka Kostková a docent Rudolf Barcal byli uvedeni do krajské síně slávy. Osobnosti Plzeňského kraje celostátního významu z oblasti vědy, umění a sportu po čtvrté ocenil hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.

Tradice založena v roce 2009 oceňuje osobnosti Plzeňského kraje celostátního významu. Smyslem Dvorany slávy Plzeňského kraje je snaha vyzdvihnout a upozornit na výrazné osobnosti, které žijí v Plzeňském kraji nebo se v něm narodily a zároveň oslavily významné životní jubileum.

Letos otevíráme pomyslné brány Dvorany slávy Plzeňského kraje počtvrté. Je vidět, že v našem kraji vyrůstají vynikající osobnosti. Je mi ctí předat ocenění osobnostem, jejich život a práce daleko přesahují hranice našeho regionu,řekl při slavnostním oceňování hejtman Milan Chovanec.

V kategorii umění za dlouholetý přínos v oblasti divadelního umění vstoupila do Dvorany slávy (DS) herečka a divadelní pedagožka Zora Kostková Procházková. Po studiu na pražské DAMU v roce 1974 nastoupila do angažmá plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla, kterému je věrná dodnes. Vytvořila řadu rolí také pro film, televizi a rozhlas. Sedm let vyučovala fonetiku a herectví na Plzeňské konzervatoři, externě spolupracuje i se Západočeskou univerzitou v Plzni, kde vyučuje komunikační dovednosti. Je také spoluautorkou česko-francouzské knihy pro děti Mlhášek. Zora Kostková je od roku 2005 držitelkou ceny Vendelína Budila a v červenci 2008 byla oceněna plzeňským oceněnímplaketou Bohumila Kulhánka.

V kategorii sport za vrcholovou reprezentaci v ledním hokeji byl síně slávy uveden Martin Straka, který před dvěma dny oslavil 40. narozeniny. Světově známý symbol plzeňského hokeje je český hokejový útočník, držitel zlaté medaile z mistrovství světa i zimních olympijských her. V současnosti obléká dres extraligového klubu HC Plzeň 1929.

V kategorii věda za celoživotní přínos v oblasti medicíny do Dvorany slávy vstoupil docent Rudolf Barcal, který letos oslavil osmdesáté jubileum. Lékař, vědec a pedagog je zakladatelem oboru hyperbarická medicína v Plzni. Docent Barcal se od šedesátých let věnoval oboru lékařská biometeorologie a bioklimatologie včetně chronobiologie. V biometeorologii kromě vlivu počasí na žilní trombózu a plicní embolii studoval možný vliv u ostatních chorob. Zkušenosti vtělil do tzv. biometeorologické předpovědi vysílané na teletextu ČT 1. Na konci šedesátých let se pak začal věnovat genetice, později hyperbarické medicíně. První hyperbarickou komoru v Plzni otevřel v roce 1968. Celý život se věnoval přednáškové činnosti, je zakladatelem Koronárního klubu a klubu ROSKA, jehož cílem je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou.

Rudolf Barcal je nositelem řady čestných uznání a vyznamenání, včetně pamětní medaile J.E. Purkyně, udělené Československou akademií věd v Praze za zásluhy na úseku biologických věd.

Hledání nových cest v medicíně na hranicích velkých oborů, je celoživotním mottem Rudolfa Barcala.

Ocenění v podobě pamětního listu a polodrahokamu - achátu si tři osobnosti převzaly z rukou hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance a jeho 1.námětska Jaroslava Bauera v koncertní síni domu hudby v Husově ulici Plzni, kde se konal slavnostní ceremoniál s hudebním vystoupením plzeňské konzervatoře.

Vloni do DS vstoupili pěvkyně Eva Urbanová, dvojnásobný cyklistický mistr světa Zdeněk Štybar, divadelník a textař, Jiří Suchý, muzikant Antonín Konrády a emeritní profesorka Danuše Bělohlávková. Předloni byli do Dvorany slávy uvedeni ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová, neurochirurg, bývalý primátor Plzně Zdeněk Mraček a folklórní hudebník Zdeněk Bláha. Prvními členy krajské síně slávy se stali Karel Gott, sportovkyně Anna Maurerová a jazykovědec Lumír Klimeš.

 

http://img10.rajce.idnes.cz/d1001/7/7018/7018713_030d2b9f5eb1686f36ecf65c90c7d880/images/trojicetisk.jpg

   Jan Barcal (syn oceněného Rudolfa Barcala), Zorka Kostková a Martin Straka-trojice nových osobností Dvorany slávy Plzeňského kraje

 

http://img10.rajce.idnes.cz/d1001/7/7018/7018713_030d2b9f5eb1686f36ecf65c90c7d880/images/Strakashejtmanemtisk.jpg

                                                           Martin Straka s hejtmanem Milanem Chovancem

 

 

 

Petra Jarošová

tisková mluvčí Plzeňského kraje

 

Foto : Jindra Radová

 

(MR)


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·