Den otevřených dveří památek v Karlových Varech již tento víkend

08.09.2014 20:52

 

 

Statutární město Karlovy Vary se jako člen Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska i v roce 2014 připojuje ke Dnům evropského dědictví. V jejich rámci se každoročně, vždy v září, veřejnosti otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou běžně zčásti nebo zcela nepřístupné. V Karlových Varech to o víkendu 13. a 14. září bude několik zajímavých objektů v lokalitě sv. Linharta, Zámeček v Doubí, Hradiště Tašovice a Hotel Kučera - Dům Bursa. Zveme všechny na prohlídku těchto objektů, kterou doplní odborný výklad a zpestří doprovodný program.

 

Harmonogram Dne otevřených památek města Karlovy Vary:

 

Sobota 13.9. 2014

10:00 – 12:00

KAPLIČKA SV. LINHARTA, ZŘÍCENINA KOSTELA SV. LINHARTA, VÝLETNÍ RESTAURACE SV. LINHART, OBORA S LESNÍ ZVĚŘÍ

Barokní výklenková kaplička z konce 17. Století, v jejíž blízkosti se na návrší v lese nachází torzo pozdně románského kostela sv. Linharta. Nedaleko těchto dvou památek se nachází objekt lesní kavárna a restaurace sv. Linhart, který byl nedávno zrekonstruován.

MHD: autobus č. 6 (zastávka Doubí)

Odborný výklad: Pavel Reiser

Doprovodný program: Jazz combo Milana Krajíce – koncertní vystoupení (11:30 – 12:00 hodin)

Kostel Sv. Linhart, ruina

 

14:00 – 16:00

ZÁMEČEK V DOUBÍ

Jméno hradu je poprvé zmiňováno již roku 1369. Od této doby prošel zámek četnými přeměnami od renesanční, přes barokní a novogotické. Nejrazantnější však byla novorenesanční přestavba v 19. století. V roce1945 zde bylo velitelství Rudé armády, poté sídla různých státních podniků. Novodobou rekonstrukci zámku nechal provést jeho soukromý majitel, dnes tu sídlí jeho administrativa a také první a jediný Vánoční dům s celoročním provozem v České republice. Zpřístupněn návštěvníkům bude sklepní prostor zámku, nádvoří a vyhlídková terasa.

MHD: autobus č. 6 (zastávka U Zámečku)

Odborný výklad: Mgr. Jiří Klsák

Doprovodný program: Historie zámku v podání Dua Fellner a Helmer (14:40 – 15:00 a 15:40 – 16:00 hodin)

Zámeček v Doubí

 

Neděle 13. 9. 2014

10:00 – 12:00

HRADIŠTĚ TAŠOVICE

V této lokalitě se nachází nálezově bohaté mezolitické sídliště z období 8tis. - 6 tis. let př. n. l. Dále je též doložena přítomnost Slovanů, a to již od 9. století. Hradiště nemělo dlouhého trvání, zaniklo kolem poloviny 10. století, podle dostupných indicií násilím spojeným s požárem. Za romantismu v 19. století bylo nazváno Starým Loktem, kdy v poloze lidé viděli předchůdce loketského hradu.

MHD: autobus č. 1, 2 (zastávka Tašovice)

Odborný výklad: Mgr. Jiří Klsák

Doprovodný program: Flétnové vystoupení žáků ze ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary (10:40 – 11:00 a 11:40 – 12:00 hodin)

Hradiště Tašovice

 

14:00 – 16:00

HOTEL KUČERA – DŮM BURSA

Karlovarský knihkupec J. Glaser nechal v letech 1894 – 1895 postavit dům Börse (Bursa). Projekt vypracoval karlovarský stavitel Karl Heller v duchu skvostné italské neorenesance. Po druhé světové válce byl objekt znám také jako dům Kladno. V objektu se dochovala cenná štuková dekorace stropů. Dům postupně prochází citlivým restaurováním interiéru. Zpřístupněn návštěvníkům bude interiér hotelu. Za zhlédnutí stojí zrestaurovaný štukový strop v hotelové restauraci s jemným fládrováním, který nemá vyjma Císařských lázní v Karlových Varech obdoby a zrestaurované zlacené schodiště, které je uprostřed budovy a osvětluje jej velké střešní okno.

MHD: autobus č. 2 (zastávka Divadelní náměstí)

Odborný výklad: Jiří Pavlík

Doprovodný program: Bubenické vystoupení žáků ze ZUŠ A. Dvořáka (14:40 – 15:00 a 15:40 – 16:00 hodin)

Zdroj: TZ Magistrátu města Karlovy Vary

LPP


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·