Delegace Plzeňského kraje navštívila Sverdlovskou oblast

18.07.2012 14:29

Plzeň, 17. 7. 2012 – Delegace Plzeňského kraje (PK) přijela na oficiální návštěvu Sverdlovské oblasti. Náměstka hejtmana PK Ivo Grünera, radního Petra Smutného a další členy delegace přijala v úřadu v Jekatěrinburgu předsedkyně Zákonodárného shromáždění Sverdlovské oblasti (ZSSO) Ludmila Valentina Babuškina společně s dalšími členy ZSSO.

Zástupci obou stran na společném jednání diskutovali o dalších možnostech spolupráce v oblasti průmyslu, cestovního ruchu, kultury nebo výměnných pobytů studentů.

„Družba s vaším krajem je pro nás velmi důležitá a musím konstatovat, že od doby otevření sídla českého Generálního konzulátu v Jekatěrinburgu před 10 lety se velmi prohloubila a nabrala konkrétních směrů,“ říká Ludmila Valentina Babuškina, která seznámila delegaci PK s hospodářskými úspěchy Sver.oblasti. Vzhledem k tomu, že významná část území Sverdlovské oblasti leží na asijské straně Uralu (v Evropě leží jen jeho jihozápadní výběžek), jde o nejlidnatější oblast (cca 1,5 milionu obyvatel) v asijském Rusku. Hlavní zaměření v této oblasti je metalurgický průmysl.

„Mezi PK a Sverdlovskou oblastí funguje spolupráce už několik desítek let. Občanům na obou stranách pomůžeme nejenom tím, že se budeme scházet, ale především tím, že podnikneme konkrétní kroky ať už v oblasti cestovního ruchu, kultury nebo školství. Plzeňský kraj a město Plzeň má velké možnosti. Jekatěrinburg má vytyčený cíl na rok 2020, a to pořadatelství světové výstavy Expo a jisté je také i pořadatelství Ruska MS ve fotbalu v roce 2018. I tyto významné události by se daly uchopit v souvislosti s titulem Plzně jako hlavního města kultury 2015,“ konstatoval náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner.

Na programu oficiální návštěvy bylo také přijetí na městské radnici primátorem Jekatěrinburgu Jevgenijem Nikolajevičem Porunovym, návštěva mezinárodního veletrhu Innoprom-2012, kde se delegace PK setkala s ministrem mezinárodních a vnějších ekonomických vztahů Sverdl.oblasti Charlovem Alexandrem Vladimirovičem, nebo položení květin k památníku československým legionářům padlým a pohřbeným v roce 1918 v blízkosti Skorbjaščinského kláštera v Nižním Tagilu.

„Naši dědové, strýcové nebo pradědové bojovali za svobodu; mnohdy zaplatili cenu nejvyšší a my máme to štěstí, že žijeme ve svobodné době. Alespoň myšlenkou a vzpomínkou jim můžeme poděkovat, “ řekl u památníku československým legionářům na hřbitově Michajlovského v Jekatěrinburgu radní PK Petr Smutný.

Memorandum o spolupráci Zákonodárného shromáždění Sverdlovské oblasti Ruské federace a Zastupitelstva Plzeňského kraje bylo podepsáno 14. května 2009 tehdejší hejtmankou Plzeňského kraje Miladou Emmerovou, předsedou Oblastní Dumy Zákonodárného shromáždění Sverdlovské oblasti N.A. Veroninem a předsedou výboru sociální politiky Komory zástupců Zákonodárného shromáždění Sverdlovské oblasti N.M. Krupinem. 

 

Obě strany přikládají zvláštní význam rozvoji a upevnění přátelských vztahů, porozumění a spolupráci mezi Sverdlovskou oblastí Ruské federace a Plzeňským krajem České republiky. Memorandum se uzavírá na období pěti let a jeho platnost se automaticky prodlužuje vždy na další pětileté období, pokud ani jedna ze stran od spolupráce neustoupí.

Oficiální delegace Zákonodárného shromáždění Sverdlovské oblasti, našeho partnerského regionu z Ruské federace, přislíbila účast na letošním 8. ročníku Veletrhu cestovního ruchu Plzeňského kraje ITEP 2012, který se uskuteční od 20. - 22. 9.2012 v Plzni.

 

http://img11.rajce.idnes.cz/d1102/6/6727/6727849_43e7af828d5c34030d1801c670e733e3/images/strecha.jpg

          Pohled z terasy úřadu ZSSO zleva: radní PK P. Smutný, L. V. Babuškina - předsedkyně ZSSO, V. V. Pogudin -předseda výboru ZSSO,

                                          A. P. Suchov-místopředseda ZSSO, náměstek PK I.Grüner, tlumočnice O. Fedelesh

 

http://img11.rajce.idnes.cz/d1102/6/6727/6727849_43e7af828d5c34030d1801c670e733e3/images/primator.jpg

                                   Primátor Jekatěrinburgu Jevgenij Nikolajevičem Porunovy předává dárek Ivo Grünerovi

 

http://img11.rajce.idnes.cz/d1102/6/6727/6727849_43e7af828d5c34030d1801c670e733e3/images/pomnik.jpg

              Radní Petr Smutný pokládá květinu na památník československým legionářům na hřbitově Michajlovského v Jekatěrinburgu

 

 

Petra Jarošová

tisková mluvčí Plzeňského kraje

Odbor kancelář hejtmana

Oddělení mediální komunikace, vnějších vztahů a marketingu

 

(MR)


Dnes je

kalendář jmen

 Seznam 

 ZDRAVOTNÍCH

POHOTOVOSTÍ 

Plzeňský kraj

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Reklama

Barevná škola v zeleném údolí
Truhlařina je voňavá práce
Absolventi technických oborů se o práci bát nemusí
Jak si usteleš, tak si lehneš!
Úspěch založený na kvalitě

· · · · · · · · · · · · · · · · · ·