Lékařská fakulta v Plzni srdečně zve na sérii otevřených přednášek v rámci předmětu Lékařská psychologie a etika. Tyto přednášky, které jsou přístupné i veřejnosti a zcela zdarma, se uskuteční ve dnech 18. října 2024 a 1. listopadu 2024 v Zelené posluchárně kampusu fakulty.
Program přednášek:
- 10. 2024
- 8:00 – 9:00: Cesta ke kořenům násilí. Nefarmakologické postupy zvládání násilí
Prof. MUDr. Jan Vevera, Ph.D. – Přednosta Psychiatrické kliniky LFP a FN Plzeň má za sebou bohaté mezinárodní zkušenosti, mimo jiné působil jako koordinátor zdravotní péče pro organizaci Člověk v tísni v Kosovu a jako vedoucí psychiatr Polní nemocnice Armády ČR v Afghánistánu. Jeho odborné zaměření zahrnuje výzkum násilného chování a posttraumatické stresové poruchy. - 9:00 – 10:00: Problémy duševního zdraví na Ukrajině
Jiří Pasz, MSc. – Fotograf, dokumentarista a humanitární pracovník, který se zaměřuje na humanitární a rozvojové projekty po celém světě. Působil v zemích jako Nepál, Myanmar a Středoafrická republika. Půl roku strávil na Ukrajině, kde se věnoval problematice duševního zdraví vojáků a civilistů.
- 11. 2024
- 8:00 – 9:45: Syndrom vyhoření. Stres
Prof. MUDr. Jan Vevera, Ph.D. – Vedle své odborné práce v oblasti psychiatrie a výzkumu se prof. Vevera věnuje také problematice syndromu vyhoření a stresu. V přednášce se zaměří na jeho příčiny a projevy a na způsoby, jak mu předcházet. - 9:45 – 10:00: Psychologické a etické aspekty na misích Lékařů bez hranic
MUDr. Jan Trachta – Dětský chirurg, který působí v nemocnici v Motole, má za sebou více než 14 misí v krizových oblastech světa, převážně v Africe a na Blízkém východě, pod hlavičkou organizace Lékaři bez hranic. MUDr. Trachta se zaměřuje na problematiku etických dilemat a psychologických výzev, kterým čelí lékaři pracující v extrémních podmínkách ozbrojených konfliktů.
Zdroj:
Ing. Barbora Černíková
barbora.cernikova@lfp.cuni.cz