Barefoot je stále populárnější. Jak nejlépe s minimalistickými botami začít?

Nošení barefootových minimalistických bot dle výzkumů Dr. Sarah Ridge z Brigham University pomáhá posilovat svaly nohou podobně jako dvouměsíční specializovaný cvičební program. Silná noha pak je rychlejší a hbitější. Jak s nošením barefootů nejlépe začít?
Začínejte postupně, staré boty nevyhazujte
Do přechodu na minimalistickou obuv se nevrhejte po hlavě. Nejlépe nakupujte nové barefoot modely postupně, ať si na ně vaše nohy zvykají. Vyzkoušejte jedny boty a až si na ně zvyknete, zkuste další. Vhodné je začít třeba teniskami, bačkorami nebo botami na běhání. K dispozici je mnoho modelů a vybere si každý.
„Nohy si musí nejprve na nový způsob obouvání zvyknout. Proto se ze začátku doporučuje minimalistické boty využívat jen na kratší procházky. A na delší výpravy volit zprvu raději běžnou obuv,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.
Choďte pomalu
Chůze v barefoot botách je specifická, a proto je vhodné v začátcích tuto chůzi zvolnit, aby si chodidla zvykla. Všímejte si také bedlivě techniky chůze. Jak našlapujete, zda dupete. Například našlapování na patu je typickým způsobem chůze v botách s klasickou podrážkou.
V běžných botách to často ani jinak nejde, protože se při jejich nošení mění těžiště a snižuje stabilita. Protože minimalistické boty nemají žádné tlumení, vyvarujte se dupání a našlapování přes patu. Při přechodu na barefooty se většinou způsob chůze sám změní.
Poslouchejte svoje tělo
Nyní se dostáváme ke klíčovému bodu bosé chůze. „Při nošení barefoot bot je třeba vnímat, jak noha reaguje,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes. „Faktem totiž je, že celá čtvrtina všech kostí a kloubů v těle je v nohou. V chodidlech je více nervových zakončení než kdekoli jinde kromě konečků prstů a rtů. Nohy jsou určeny k tomu, aby se ohýbaly, pohybovaly, napínaly a vnímaly svět. Pohodlí a životní energie pramení i z toho, že nohy mohou dělat to, co je pro ně přirozené. A to jim minimalistické boty umožní,“ dodává.
Nebojte se v barefootech sportovat
Vzhledem k tomu, že barefootové boty využívají přirozené funkce nohou a podporují ji, jsou ideální i pro sportování.
„Hojně jsou využívány například pro běhání, fitness, tenis či badminton. Jejich používání posiluje svaly nohou a silná noha pak je rychlejší a hbitější. Což se velmi dobře hodí amatérským i profesionálním sportovcům, v individuálních i skupinových,“ říká Petr Salomon z Týmuj.cz

Zdroj:

Petr Jarkovský

ASPEN.PR s.r.o.
www.aspen.pr