Optimální řešení pro bytový dům

Šetřit, šetřit… ale jak? Jednou z možností je solární energie. Ale co když se jedná o bytový dům? Je nějaký důvod, proč fotovoltaickou elektrárnu nepořizovat? Snad jen ten, že majitelé nebo spolumajitelé chtějí pořád za energie jen platit a nechat si ostatní pořádně na sobě vydělat.

Nyní se podívejme na to, jak jsou na tom ti, kteří si pořádnou fotovoltaickou elektrárnu na bytový dům pořídí. Je jedno, zda jde o činžák s jedním majitelem nebo více majiteli, o družstevní dům nebo SVJ. Ekonomika provozu domu je všude podobná. Liší se jen velikostí plochy pro umístění panelů a počtem bytů, případně čím se topí a ohřívá voda.

Spotřeba energie se skládá ze 3 částí: 1. část – Energie na provoz domácností, svícení, televize, počítače, mobily, vaření. Je to přibližně 1/4 celkové spotřeby energie. 2. část – 1/4 je na ohřev vody.  A 3. část – 1/2 jde většinou na topení. Tato část se výrazně liší v závislosti na zateplení domu. Čím lepší zateplení, tím je tato část spotřeby menší. Navíc lze využít efektivnější zdroje, kondenzační plynový kotel, tepelné čerpadlo a bude se všem lépe bydlet a v létě ušetříte i za klimatizaci.

S platbou za energie na ohřev vody jde také něco dělat. A není to vůbec malá částka. Užitkovou vodu lze ohřívat pomocí sluníčka a případně tepelného čerpadla. Roční náklady se sníží na zanedbatelnou částku, která může být až 1/10 současné částky při ohřevu vody elektrickou energií, nebo až 1/3 částky při ohřevu vody plynem nebo centrálním vytápěním.

Poslední 1/4 spotřeby elektrické energie, kterou si platí každá domácnost. Co s ní? Spotřebu nesnížíte, ale výrazně snížíte platbu za ni a její ekologickou stopu. Vyrobíte si ji sami. Většinou v dostatečném množství pro roční spotřebu, reálně 1/2 roku budete přebytky elektriky prodávat a zbývajícího 1/2 roku část dokupovat. Navíc na pořízení fotovoltaiky a tepelného čerpadla získáte dotaci.

V případě, že jste se rozhodli do fotovoltaiky jít, jak a s kým ji postavit? Na jak? je jasná odpověď. S dostatečně velkými bateriemi a nevyužívat tak sdílení elektrické energie od distributora. Řešit jen svoje, sami si spotřebu měřit a rozúčtovávat. A s kým? Zde je také jednoduchá odpověď. S Českou sítí – ta má zkušenosti s výstavbou fotovoltaik pro bytové domy, včetně baterií, měření, zálohování dodávky elektřiny pro celý dům a přenosu dat do účetnictví domu. (PI)