Jaké nářadí se hodí mít doma, ať už jste kutil nebo ne? Potěší i jako dárek pro partnera

Občas je doma potřeba něco přivrtat, přišroubovat nebo utáhnout a bez nářadí to většinou nejde. Proto se vyplatí mít doma alespoň základní vybavení, se kterým si s drobnými úpravami v domácnosti poradíte. A pokud kutíte vy nebo váš partner pravidelně, určitě oceníte rozšíření domácí dílny o kousky, se kterými zvládnete i menší mistrovská díla třeba i v bytě.

Samozřejmě, pokud opravdu nejste zruční a při zatloukání hřebíčku si zvládnete kladivem potlouct všech deset prstů, a ještě si kladivo upustit na nohu, na drobné opravy si raději pozvěte šikovného řemeslníka. Všem ostatním se však nějaké nářadí doma hodí.

Základní výbava
„Bez kladívka si doma nepověsíte ani obrázek na zeď. Stejně nezbytné jsou ploché a křížové šroubováky nejběžnějších velikostí a základní sada klíčů. Neobejdete se ani bez kombinovaných a štípacích kleští. Vše sice můžete zakoupit samostatně, lepší volbou ale může být zakoupení kompletní sady nářadí v kufříku. Nářadí v kufru budete mít snadno po ruce vždy přehledně srovnané. Pokud je součástí takového kufříku navíc například i gola sada s očky a ráčnou, pracovat se bude ještě snadněji,“ radí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht.
A zapomenout byste neměli ani na takovou drobnost, jako je svinovací metr. Jeho délka by měla být nejméně 2 metry, čím delší, tím lepší.

Spoustu práce zastane a usnadní akuvrtačka a akušroubovák
Určitě v domácnosti oceníte i akumulátorovou vrtačku, která funguje i jako tzv. akušroubovák. Kdo někdy ručně šrouboval několik vrutů do dřeva asi dobře ví, jak neocenitelným pomocníkem může akušroubovák být. Už se vám také stalo, že jste vylezli s klasickou vrtačkou na štafle a zjistili, že máte krátký kabel? Pak následovalo hledání prodlužovacího kabelu, kterých sice máte doma několik, ale když je potřebujete, ne, a ne je najít.

„I akumulátorovou vrtačku se vyplatí zakoupit v kufříku v sadě s nabíječkou a akumulátory. Zároveň se vyplatí vybírat takovou vrtačku, jejíž akumulátory lze použít pro napájení dalšího nářadí v rámci akumulátorových programů. Moderní lithiové akumulátory jsou sice výkonné, ale nejsou zadarmo. Proto když se později rozhodnete zakoupit nějaké další nářadí (přímočarou pilu, úhlovou brusku, okružní pilu, kompresor…), nemusíte kupovat další a další akumulátory a nabíječky. Takovou volbou může být například ACCU program 1278,“ doporučuje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht.

Pro zdatnější kutily 
Jestliže máte doma místo na dílnu, určitě uvítáte stůl s úložným prostorem na nářadí a svěrák. V běžném bytě ale taková možnost není. Nechcete-li při práci likvidovat jídelní stůl, pořiďte si alespoň nějaký skládací stolek. Ve složeném stavu nezabere mnoho místa a po rozložení do něho upnete materiál a můžete vrtat a řezat dle libosti.

„Pokud vás kutilství začne bavit a rozhodnete se, že si vybavíte dílnu, nezapomeňte, že je v ní třeba udržovat pořádek a na všechny ty piliny a hobliny budete potřebovat výkonný vysavač. Běžný vysavač pro domácnost sice udělá také nějakou práci, ale dílenské vysavače bývají výkonnější, robustnější a některé jsou dokonce vybavené zásuvkou pro připojení elektrického nářadí, která dokáže samočinně vysavač zapínat. Co to znamená? Hadici vysavače připojíte například k okružní pile a pilu kabelem zapojíte do zásuvky na vysavači. Jakmile začnete řezat, automaticky se zapne i vysavač a bude od pily nasávat piliny. Když přestanete řezat, vysavač se vypne. Ale to už jsme poněkud za hranicí základního nářadí pro domácnost,“ uzavírá specialista sítě prodejen Hecht Petr Tichý.

Zdroj:

Šárka Lachoutová

ASPEN.PR s.r.o.
www.aspen.pr