Chystáte se v létě na dlouhé výlety na kole či na sporty, na které není vaše tělo zvyklé? Pozor na svalové křeče

Letní dovolené a prázdniny přinášejí spoustu nových aktivit nebo jejich výrazně větší intenzitu. Například místo pár kilometrů na kole po rovině, na které jste zvyklí, se vydáte na dlouhý výlet do kopcovitého terénu. Postihnout vás mohou velice rychle křeče. To mohou přijít ale také při horské turistice, beach volejbalu či dalších letních sportech. Jak jim co nejlépe předcházet? A když se to nepodaří, tak jak od nich co nejrychleji ulevit?

Křeče spojené s pohybovou aktivitou (tzv. EAMC – Exercise-Associated Muscle Cramps) jsou lokální svalové kontrakce kosterního svalu či celé svalové skupiny. Přicházejí v průběhu či těsně po sportovním výkonu. Postihují nejčastěji svaly na stehnech a lýtkový sval. Nepříjemné jsou zejména protože způsobují nejen chvilkovou, ale i několikadenní bolestivost.

Jaké jsou nejčastější příčiny?
Nejčastěji jsou křeče způsobeny nedostatečným protažením a zahřátím svalů před sportovním výkonem. Právě nedostatečná příprava a podcenění zahřátí svalů může způsobit jejich přetížení a křeče. Mezi další příčiny pak patří nadměrné namáhání svalů, příliš intenzivní trénink, přetížení a často opakované pohyby.

Další příčinou je dehydratace, nedostatečný příjem tekutin během sportovního výkonu, který může vést k nerovnováze elektrolytů a způsobit svalové křeče. V neposlední řadě je to také nedostatek minerálů. Nízká hladina draslíku, vápníku nebo hořčíku v těle je také často další příčinou.

Prevence
Pro prevenci svalových křečí je vhodná následující kombinace aktivit před sportovním výkonem. Dobře se zahřát a protáhnout svaly před tréninkem. Ideální je zahrnout dynamická protažení a pohyby, které připraví svaly na zvýšenou fyzickou aktivitu. Intenzitu a objem tréninku či sportovního nasazení zvyšujte postupně, abyste svaly posilovali a předešli nadměrnému přetížení.

Během sportovního výkonu je nutné udržovat dostatečnou hydrataci, to znamená pít dostatek vody či nápojů obsahujících elektrolyty (iontové nápoje pro vyrovnání hladinu solí – sodíku a draslíku). Dále je vhodné dodržovat vyváženou stravu, která zahrnuje potraviny bohaté na minerály, jako je draslík, vápník a hořčík, případně tyto minerály užívat v jiných formách.

Pokud vás svalová křeč při sportu přesto postihne
V případě, že se i poté svalové křeči nevyhnete, je vhodné zkusit následující aktivity a řešení. Stisknout postižený sval a mírně jej protáhnout. Masírovat sval nebo použít horký či studený obklad na uvolnění napětí. Aplikovat hořčík, ideálně ve formě krému. Například MGcream účinkuje okamžitě přímo v místě potřeby a má téměř stoprocentní vstřebatelnost. Tuto novinku na trhu oceňují a využívají také fyzioterapeuti a maséři. V neposlední řadě i v této situaci pít dostatek vody nebo nápojů obsahujících elektrolyty.

V případě opakovaných nebo silných křečí je však nejlepší problém konzultovat s lékařem, protože mohou být známkou závažnějšího zdravotního problému.

 


Zdroj:

Klára Procházková

ASPEN.PR s.r.o.
www.aspen.pr