Nová výstava v ZČG: S časem pod kůží. Tomáš Císařovský-Bohdan Holomíček

Nová výstava Západočeské galerie v Plzni představí dvě generačně i výrazově odlišné tvůrčí osobnosti – malíře Tomáše Císařovského a fotografa Bohdana Holomíčka. Autor výstavy Petr Vaňous hledá mezi díly obou umělců společný průnik, který nachází v zachycení času. Výstava S ČASEM POD KŮŽÍ. TOMÁŠ CÍSAŘOVSKÝ – BOHDAN HOLOMÍČEK nabídne návštěvníkům nejen proslulý „vernisážový cyklus“ Tomáše Císařovského Naty, přepni to!, ale také setkání obou autorů nad společným tématem, kterým byla osobnost prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Výstavu je možné navštívit od 14. června do 1. října ve výstavní síni „13“. V rámci doprovodného programu nebudou chybět ani besedy s oběma autory.

Autor výstavy Petr Vaňous rozčlenil výstavu na dva tematické okruhy, které představují odlišné autorské přístupy. Prvním z nich je mapování umělecké scény, které zastupuje obrazový cyklus Tomáše Císařovského z roku 1994 nazvaný Naty, přepni to!. V cyklu jsou zachyceni významní čeští umělci, kurátoři, kritici i publicisté ve vernisážovém prostředí jedné soukromé pražské galerie. Paralelní téma zobrazuje výběr fotografií Bohdana Holomíčka Album česká scéna, časosběr dokumentární povahy, který vznikal od 70. let až po rok 2022. Autor zde zaznamenává představitele československé neoficiální kultury, především fotografy, na konkrétních akcích a v autentickém prostředí.

Druhým okruhem výstavy je téma, v jehož volbě se oba vystavující autoři setkávají. Je to osobnost Václava Havla, jednoho z předních symbolů novodobé české historie – občana, spisovatele
a prezidenta. Práce Bohdana Holomíčka, který se stal jedním z nejznámějších fotografů zachycujícího soukromý i veřejný život Václava Havla, je zastoupena výběrem fotografií z cyklu Album Václav. Olejomalba na plátně z Havlovského cyklu Doma na nábřeží (2015–2016) představuje tuto osobnost pohledem malíře Tomáše Císařovského.

Výrazným vstupem do podoby instalace je také kompilace fotografií Bohdana Holomíčka z let 1958–2003 prezentovaná jako audiovizuální videosmyčka, kombinující hudbu Pavla Zajíčka a autorské tisky z Alba česká scéna, které svou syrovou instalací na formátu obyčejné nástěnky podtrhují dokumentární charakter Holomíčkových fotografií,“ dodává k výstavě Petr Vaňous.

Závěrem autor celého konceptu shrnuje: „ V neposlední řadě je výstava S časem pod kůží také setkáním dvou přátel, kteří se rozhodli společně vstoupit do řeky času a ‚v aktu ohlédnutí‘ z ní vylovit něco, co naše paměť podrží o něco déle, nežli je v jejím přirozeném nastavení. Obraz a fotografie oscilují mezi živou bezprostředností a dokumentem uplynulých dob. Záleží také na divákovi, do jaké míry se sám cítí být pamětníkem, nebo zda vstupuje do výstavy dosud nezatížen minulostí.“

K výstavě je připraven bohatý doprovodný program. Kromě komentovaných prohlídek s autorem výstavy Petrem Vaňousem se návštěvníci mohou těšit na tvůrčí dílny pro děti a především na besedy s umělci Tomášem Císařovským (22. června) a Bohdanem Holomíčkem (16. srpna).

Západočeská galerie v Plzni vydala u příležitosti výstavy stejnojmenný katalog v grafické úpravě Matěje Bárty.

Bohdan Holomíček (*14. 8. 1943, Senkevičivka, Ukrajina) – český dokumentární fotograf. Vyučil se elektrikářem, pracoval v tepelné elektrárně, následně v trutnovském muzeu a poté jako údržbář ve výtopně v Janských Lázních, kde dodnes žije. Jako fotograf je činný od roku 1958, poprvé vystavoval v roce 1969. V 70. letech se seznámil s Václavem Havlem a jeho manželkou Olgou, kteří vlastnili nedaleko Janských Lázní dům v Hrádečku. Od 70. let fotografoval mimo jiné osobnosti a dění na poli nezávislé kultury, postupně dokumentoval také své kolegy fotografy. Slavný je jeho cyklus věnovaný Václavu Havlovi, který v roce 2016 vydalo nakladatelství Torst pod názvem Album Václav.

Práce Bohdana Holomíčka jsou zastoupeny ve sbírkách Moravské galerie v Brně, Uměleckoprůmyslového musea v Praze nebo Muzea designu v Benešově. V roce 2018 získal od Asociace profesionálních fotografů ČR ocenění Osobnost české fotografie za dlouhodobý přínos české fotografii.

 

Tomáš Císařovský (2. 1. 1962, Praha) – český malíř. Vystudoval pražskou SUPŠ (obor Tvarování dřeva a řezbářství), poté absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze (malířské ateliéry prof. Arnošta Paderlíka a doc. Jiřího Ptáčka). Věnuje se výhradně figurální malbě a krajině, které jako malířské žánry znovu definoval v podmínkách nové, svobodné české společnosti. Pracuje v tematických cyklech; mezi nejslavnější patří cyklus Z deníku dědy legionáře (1989), Naty, přepni to! (1994), Bez koní (1996), Prázdniny v Čechách (2006) nebo Havlovská série (2012–2016). Žije a pracuje v Praze. Jeho díla jsou zastoupena například ve sbírkách Národní galerie Praha, Galerie hlavního města Prahy, Alšovy jihočeské galerie, Galerie moderního umění v Hradci Králové. V roce 2019 uspořádala autorovi velkou retrospektivní výstavu Alšova jihočeská galerie na zámku v Hlubové nad Vltavou. Retrospektivní výstavu doprovodilo vydání rozsáhlé autorovy monografie nazvané Tomáš Císařovský: Tradice je součást současnosti.

 

S ČASEM POD KŮŽÍ. TOMÁŠ CÍSAŘOVSKÝ – BOHDAN HOLOMÍČEK

 

Západočeská galerie v Plzni

výstavní síň „13“, Pražská 13, Plzeň

 1. 6. – 1. 10. 2023

Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

 

Autor výstavy: Petr Vaňous

Kurátorka výstavy: Marcela Štýbrová

Grafický design: Matěj Bárta

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Komentované prohlídky

Výstavou provází její autor Petr Vaňous

 • 11.7., 17 hodin
 • 5.9., 17 hodin

 

Přednášky

 • Beseda s Tomášem Císařovským
 1. 6., 17 hodin
 • Beseda s Bohdanem Holomíčkem
 1. 8., 17 hodin

Tvůrčí dílny

 • Jak na portrét
 1. 6., 16–18 hodin
 • To bylo tenkrát, když…
 1. 9., 16–18 hodin

 

Informace o edukačních programech a rezervace:

Patricie Císlerová, edukace@zpc-galerie.cz, 377 908 536

 

Exponáty pro výstavu byly zapůjčeny z Galerie hlavního města Prahy, od soukromých sběratelů, z ateliéru i archivu obou vystavujících autorů.

 


Zdroj:

Bc. Kateřina Štulc Modrá

Public relations, tisková mluvčí

www.zpc-galerie.cz