Jak obnovit dřevěný zahradní nábytek

Kvalita, svěží vzhled, nadčasovost a kresba dřeva jsou jedny z mnoha předností dřevěného zahradního nábytku. Jeho nižší odolnost vůči klimatickým vlivům však vyžaduje častější péči a renovaci. Odbornice z Hornbachu radí, jak na to.

Na ošetření nábytku ze dřeva pomocí speciálních olejů či vosků je dobré myslet už při jeho pořízení. Jako každý přírodní materiál totiž vysychá nebo absorbuje vlhkost, což výrazně ovlivňuje jeho vzhled a životnost. Pokud se tak nestalo, stále nic není ztraceno – nový nátěr opět dodá nábytku lesk a krásu.

Příprava povrchu

Existují dvě možnosti, jak pomoct zašedlému dřevu. Jednou z nich je čistič na dřevo, druhou je zbroušení dřeva. „Čistič na dřevo se nanese štětcem a po dobu přibližně jedné hodiny se nechá působit. Dřevo ho vsákne, čímž se obnoví kresba dřeva. Pokud místy zůstaly šedé fleky, nátěr opakujte,“ říká Monika Linghartová, odbornice z oddělení laků v projektových marketech Hornbach. Když je vše v pořádku, opláchne se dřevo vodou. Lze tak učinit pomocí zahradní hadice nebo vysokotlakého čističe. Před dalším postupem se nechá nábytek uschnout ve stínu.
Zašedlý vzhled dřeva jde odstranit i zbroušením. „Pro pokračování v aplikaci lazury, je nezbytné ošetřit dřevo impregnací proti houbám a škůdcům. U nábytku v chráněném závětří stačí natřít hladké povrchy jednou a v řezu dvakrát,“ upřesňuje specialistka. Nábytek umístěný na jihozápad je nutné natřít minimálně třikrát.

Nátěr

Jsou tři možnosti ošetření venkovního dřevěného nábytku – olej, lazura a lak. Dřevo se dělí podle druhu na tvrdé, cizokrajné a měkké, dále podle nutnosti údržby a variant odstínů.

 

Tvrdé a cizokrajné dřevo

Oba druhy dřev (například dub, buk či teak) se obecně doporučuje napouštět olejem. Lakovat lze pouze buk. Výjimkou je i dub, který lze natřít pouze podlahovým lakem. Z důvodu vysokého obsahu třísloviny ošetřujte cizokrajné dřevo výhradně olejem. „Pokud se i přesto rozhodnete tuto dřevinu ošetřit lazurou, dopadne to nejspíše popraskáním povrchu a odpadáváním šupin lazury. K tomu dojde přibližně během 3 měsíců,“ upozorňuje Monika Linghartová. V případě použití oleje je nutno nábytek ošetřit dvakrát za rok – před sezonou a na konci sezony, jinak dojde k zašednutí.

 

Měkké dřevo

Tenkovrstvá lazura je nejlepší ochranná vrstva pro měkké dřevo (například smrk, borovice nebo modřín). Silnovrstvá lazura se nedoporučuje, například u židlí dochází při vstávání k pocitu přilepení. „Pokud chcete svůj nábytek odlišit barevným odstínem, není to žádný problém. Postupuje se ovšem jinak. Nejdříve se dřevo namoří barevným mořidlem do požadované barvy a po zaschnutí se natře vrchním lakem. Tím se docílí ochranné vrstvy až na dobu sedmi let,“ říká Monika Linghartová z Hornbachu.

Nevýhodou je cenová náročnost. Lazuru lze použít pouze pro masivní dřevo, ale ne na dýhu, protože nemá dostatečnou hloubku pro prolnutí do dřeva, a dojde tím k jejímu znehodnocení. (PI)

 

Více na www.hornbach.cz.