Přeštická zubařka Eva Perglerová je třetí Češkou na Mount Everestu

Eva Perglerová to dokázala! Stala se třetí Češkou, která dokázala vystoupat na Mount Everest. Zubařka ze západočeských Přeštic na nejvyšší horu světa vystoupala jižní cestou přes ledopád Khumbu ve středu 24. května v ranních hodinách středoevropského času.

Na vrchol Perglerová vystoupila s použitím umělého kyslíku s týmem expedice Madison Mountaineering Mount Everest 2023. Na vrchol se dostalo celkem sedmadvacet horolezců, z nichž byli čtyři průvodci a patnáct nepálských šerpů. Počasí bylo podle ohlasů z týmu jedno z nejlepších, jaké si horolezec může pro historický výstup vůbec přát. Na nejvyšší hoře světa tým s Evou Perglerovou strávil v součtu neuvěřitelné dvě hodiny. „Dnes jsme na Mount Everestu zažili skvělý vrchol! Nejlepší vrcholový den, jaký si pamatuji. Se slunečním svitem, slabým větrem a skvělými podmínkami na trase,“ uvedl vedoucí expedice Garrett Madison, který na střechu světa stanul už potřinácté.

Finální výstup ze 4. tábora ve výšce 7900 m. n. m zahájila Eva Perglerová se svojí skupinou po krátké sněhové bouři ve 2 hodiny ráno tamního času. Na vrchol Mount Everestu se dostala kolem desáté dopolední, tedy po šesté hodině ranní středoevropského času se svým osobním šerpou Dhanou Diariesem. „Byl to nádherný den! Nejlepší podmínky a nejlepší trasa, jaké si pamatuji, perfektní počasí. Bylo teplo, téměř žádný vítr, na hoře téměř žádní další horolezci. Strávili jsme tam celkem asi dvě hodiny, někteří z nás se jen kochali výhledy, teplem a užívali si, že jsme na vrcholu Mount Everestu,“ hlásal vedoucí expedice Garret Madison poté, co se všichni bezpečně vrátili do čtvrtého výškového tábora.

Někteří členové týmu ještě následující den hodlají vystoupat na sousední vrchol Lhotse (8 516 m), na čtvrtou nejvyšší horu světa. Eva Perglerová ale bude pokračovat dolů do tábora 2 (6500 m) a následující den dolů do základního tábora (5364 m). Podle zpráv rodinných příslušníků se už po téměř dvou měsících v Himálajích a velmi náročném výstupu těší domů do Přeštic.

Celý výstup na nejvyšší bod zeměkoule Eva Perglerová zahájila ze základního tábora minulý týden – ve středu 17. května o půlnoci (20:15 SELČ). Do C2 ve výšce 6474 m. n. m. se dostala po 10 hodinách. Následně stoupala s týmem do C3 a podle plánu do C4 dorazila v pondělí odpoledne, kde nabrala síly na nejtěžší etapu. Samotný vrchol si užila právě ve středu ráno. „To čekání už bylo dlouhé. Počasí bylo mizerný, ale až na ty nervy je všechno dobrý,“ sdělila těsně před začátkem výstupu Eva Perglerová, když do Čech všem poděkovala za mocnou podporu, kterou dostávala.

Na majestátní horu před Evou Perglerovou vystoupalo dosud jen 15 českých horolezců. Jako první v roce 1991 Leopold Sulovský. Po Renatě Chlumské a Kláře Poláčkové (Kolouchové) dnes Eva Perglerová doplnila pomyslné pódium tří českých horolezkyň.

Na 8849 metrů vysokou horu jako první téměř přesně před sedmdesáti lety vystoupal Edmund Hillary a šerpa Tenzig Norgay (29. 5. 1953). První ženou na Everestu byla před 48 lety Japonka Džunko Tabeiová, která na horu vystoupala 16. května 1975 klasickou jižní cestou. Od té doby se na vrchol dostalo více než 11 tisíc lezců, asi 320 jich na svahu Everestu zahynulo. Nepál v letošním roce vydal rekordních 478 povolení k výstupu na Mount Everest.


Zdroj:

Patrik Pátek

www.patress.cz