Rozklikávací rozpočet zvyšuje transparentnost

Jak hospodaří Plzeňský kraj? Jakým směrem a ke komu putují veřejné prostředky? To nyní může detailně vidět každý občan. Pomocí “rozklikávacího rozpočtu“ napojeného přímo na účetní systémy si lidé snadno mohou zobrazit nejen jednotlivé položky rozpočtu, ale i jejich plnění, a to přehledně, srozumitelně a v souvislostech. Platforma byla oficiálně spuštěna ve středu 21. září 2022 na webových stránkách kraje.

 Zcela novou platformu, která veřejnosti ukazuje informace o hospodaření Plzeňského kraje, představil předseda Výboru pro digitalizaci, IT a Otevřený kraj Milan Chaloupka. „Platformu pro rozklikávací rozpočet jako nástroj pro transparentní hospodaření kraje přijali a diskutovali členové výboru pozitivně a s nadšením. Piráti tak plní další ze svých programových bodů, se kterým kandidovali v krajských volbách. Transparentní rozpočet přístupný veřejnosti je rovněž jedním z bodů naší koaliční dohody,” řekl Milan Chaloupka.

Otevřený “rozklikávací rozpočet“ „běží“ na platformě Proxio umožní každému dostat se k informacím o hospodaření Plzeňského kraje v uživatelsky přívětivém a přehledném rozhraní. Pomocí velmi jednoduchých tabulek a grafů se občan může seznámit se strukturou plánovaných výdajů a příjmů pro daný rok, a dokonce i sledovat jejich skutečné plnění v reálném čase. „Mám radost, že se vedení kraje podařilo udělat další krok k větší transparentnosti, protože je zároveň možné zpětně zobrazit i rozpočty z předchozích let,“ poznamenal náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petr Vanka.

V aplikaci „Rozklikávací rozpočet“ umístěné na oficiálních webových stránkách Plzeňského kraje v sekci „Úřad“ se graficky zobrazí základní části rozpočtu – příjmy, výdaje a financování. Ihned je možné sledovat aktuální stav rozpočtu a jeho porovnání s rozpočtem schváleným, aktuální stav skutečného čerpání a plnění rozpočtu i jeho porovnání s aktuálním upraveným rozpočtem, včetně meziročních srovnání. „Občané se v informacích snadno vyznají a platforma jim dokonce umožní třídit výdaje i příjmy podle jednotlivých investičních akcí tak, aby viděli kdy, komu a za co byly veřejné finance vyplaceny,“ podotkl další z autorů záměru, předseda výboru pro veřejné zakázky Jiří Pek.

Aplikaci Proxio již využívá řada měst a obcí. Po několikatýdenním testování byla spuštěna ve středu i pro Plzeňský kraj. Jde o plně webovou aplikaci přístupnou na jakémkoli zařízení s webovým prohlížečem. Mezi její klíčové výhody patří zobrazení pomocí interaktivního rozklikávacího stromu s fulltextovým vyhledáváním a možností exportu dat do formátu PDF a XLS. „Cílem všech obcí a krajů by mělo být zveřejňování důležitých informací tak, aby byly pro občany srozumitelné a snadno dostupné. Pozitivní přijetí “rozklikávacího” rozpočtu na výboru považuji za “výkop” k implementaci platformy, která učiní hospodaření kraje maximálně transparentním. A je to právě občan, který by měl být nejlépe informován, kam proudí jeho peníze jakožto daňového poplatníka,” dodává předseda Výboru pro digitalizaci Milan Chaloupka.

Rozklikávací rozpočet naleznete: https://rozpocet.plzensky-kraj.cz

 


Zdroj:

Ing. Helena Frintová

oddělení mediální komunikace

www.plzensky-kraj.cz