Tipy jak bojovat s jarní únavou

Teplota stoupá, ptáci začínají zpívat, všechno je zelené.. a vy jste unavení, apatičtí a podráždění?

Netěšíte se na slunce, vyhýbáte se společnosti a stále si na něco stěžujete? Pozor! Možná trpíte jarní únavou.

Jaro probírá svět k životu po zimním odpočinku. Pomaličku se probouzí příroda, klíčí, pučí a čeká na vhodný okamžik, kdy moci znovu zazelenat.

Člověk jako součást přírody reaguje na změny ročních období hlavně proto, že v našich podmínkách se tyto změny projevují větrem, deštěm, kolísáním tlaku a velkými teplotním výkyvy. A když nakonec dorazí to dlouho očekávané jaro, člověk se ze zimní letargie ne a ne probudit.

Příznaky jarní únavy můžete naštěstí zahnat velmi rychle.

 

Několik typů jak se jarní únavy zbavit:

1. Klíčky:

Kvůli nedostatku slunce nemáme přistup k některé zelenině a chuť rajčat, či jiné zeleniny prodávané v supermarketech, se jen zdaleka liší od chuti zeleniny v létě.

Pokud si ale chcete obohatit chleba, vyzkoušejte klíčky! Jsou moc zdravé, najdeme v nich vitamíny skupiny B, vitamíny C, D, E K, stopové prvky , a dokonce i vlákninu.

Řeřichová pomazánka

2. Čokoláda:

ospalost a podrážděnost a pocit bezmici dokážou odradit dokonce i od procházky, zvláš´t když venku za okny není zrovna nejlepší počasí. Proto vyřešte svou špatnou náladu čokoládou.

Výčitky svědomí mít nemusíte, čokoláda zlepšuje náladu a dodává energii. Obsahuje hořčík, který má uklidňující účinky a působí relaxačně. Nejzdravější je hořká, a právě proto byste ji měli konzumovat nejčastěji.

Čokoládky

3. Ovoce:

Na jahody a třešně si musíte ještě počkat, ale jak tedy doplnit po zimě vitamíny? Jezte banány, citrusy a jablka. Díky vitamínu C, který se v nich nachází, zlepší vaši imunitu.

Banány jsou bohaté na draslík a účinně nahradí čokoládu.

Banánový mugcake

A když dostanete hlad vyzkoušejte sušené ovoce. Je to zdravější občerstvení, které je neobyčejně syté a obsahuje vlákninu.

Sušené ovoce

V neposlední řadě nezapomínejte ani na ovoce v domácích zavařeninách- obohatí váš jídelníček a připraví organizmus na jarní aktivity.

Kompot z jablek

4. Slunce:

Jarní únavu je nejtěžší zvládnout díky krátkým dnům, mrazivému počasí a omezenému přísunu světla.

A právě sluneční světlo má vliv na naši náladu, energii a dokonce i na zdravotní stav. Nezapomínejte na to, že díky slunečním paprskům je náš organismus schopen samostatně absorbovat vitamín D, který má pozitivní vliv na vývoj kostí, krevní oběh a imunitu.

Jakmile se tedy na nebi objeví Slunce, vyjděte na čerstvý vzduch a nastavte mu svoji tvář.


Pro MAGAZÍN OKO z portálu plného receptů www.recepty.eu