Plzeň hostila národní kolo Fyzikální olympiády

Teprve podruhé v historii Fyzikální olympiády hostil Plzeňský kraj národní kolo soutěže nadaných fyziků z řad středoškolských studentů. Dějištěm národního kola 63. ročníku Fyzikální olympiády byly prostory SOU elektrotechnického Plzeň. Organizaci soutěže převzala Fakulta pedagogická ZČU v Plzni. Dnes proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen.

Do ústředního kola, které Fakulta pedagogická ZČU pořádá pod hlavičkou Jednoty českých matematiků a fyziků, se kvalifikovali žáci, kteří předtím zvítězili v krajských kolech, do nichž postoupili z kol školních. Ústřední kolo je putovní a každý rok je hostí jiné město. V letošním roce přijelo do západočeské metropole 35 soutěžících z celé ČR. Úspěšných řešitelů úloh v národním kole bylo z celkového počtu pouze 17. Vítězem se stal Jiří Kohl z brněnského gymnázia, který se celostátního (národního) kola účastnil již počtvrté.  Plzeňský kraj reprezentovali 3 žáci: Jiří Harvalík a Šimon Pekár z Gymnázia, Plzeň, Mikulášské nám. a Jakub Heicl z gymnázia ve Stříbře.

„Zájem o vědu je v současné době důležitý, věda a výzkum mají budoucnost. Mladí lidé, kteří se účastní soutěží v technice a společensko-vědních oborech, si zaslouží poděkování a podporu. Plzeňský kraj je krajem průmyslovým a budoucí vědci a technici zde mohou najít uplatnění a pracovat v oboru, který je baví a zároveň bude dobře finančně ohodnocen,“ říká radní pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.

Největší historický úspěch žáků z Plzeňského kraje ve Fyzikální olympiádě pochází z roku 2011, kdy se v Bangkoku v Thajském království konala 42. Mezinárodní fyzikální olympiáda. Zúčastnilo se jí 397 žáků z 86 zemí. Českou republiku reprezentovalo pětičlenné družstvo, jehož členy byli také žáci středních škol Plzeňského kraje – Martin Bucháček (Gymnázium L. Pika, Plzeň, Opavská 21) a Hynek Kasl (Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23). Oba si vedli znamenitě – Martin Bucháček získal stříbrnou medaili a Hynek Kasl medaili bronzovou.


Zdroj:

Bc. Eva Mertlová

tisková mluvčí

www.plzensky-kraj.cz