Expedice Z101 už téměř rok putuje po stopách Hanzelky a Zikmunda v Africe

„Jak se mění svět a my s ním“ – to je motto Expedice Z101, která už téměř rok putuje po stopách legendárních cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda v Africe.

Expedice Z101 byla zahájena 22. dubna 2021 a již takřka rok putuje napříč Afrikou. Inspirací celého projektu byla 1. cesta Hanzelky a Zikmunda (HZ) z let 1947-1950. Byl to právě Miroslav Zikmund, kterému byl celý projekt v únoru 2020 slavnostně představen. „Zahájení expedice bylo původně plánováno na termín 70. výročí zakončení cesty HZ. Pandemická situace u nás i ve světě však zapříčinila její roční odklad,“ vysvětluje cestovatel, spisovatel a dobrodruh Tomáš Vaňourek, tvář Expedice Z101.

Celá cesta je realizována expedičním speciálem zvaným George, který své jméno nese na počet Jiřího Hanzelky. Tento návrh na jeho pojmenování přišel ze strany Miroslava Zikmunda. Auto původně sloužilo jako dakarský presscar ve stáji Aleše Lopraise. O jeho zapojení do expedice se zasloužil Karel Loprais.

V roce 2021 expedice projela Tunisko, Egypt a skončila v Súdánu, kde ji zasáhl na konci října převrat, který zpomalil další postup do sousedních zemí. „Jedno pondělí jsme se probudili a nešel internet. Za pár desítek minut jsme uslyšeli vzdálenou střelbu a následně nám kolemjdoucí na ulici řekli, že nastal převrat a jde se demonstrovat. V tu chvíli jsme si připadali jako ve virtuální realitě,“ popisoval nastalou situaci Tomáš Vaňourek.

„Africká etapa bude zakončena v Kapském Městě, odkud bude následovat náš přesun do Jižní Ameriky a další etapa cesty, která je plánována na rok 2023. Ale je to zatím jen přání, nikdy nevíme, co nám cesta připraví a čím nás překvapí, “ upřesňuje Vaňourek.

Cílem expedice je legendární cestu HZ nejen zopakovat, ale také rozšířit. „Dává nám to možnost zachytit proměnu světa po 75 letech ve skutečně široké perspektivě a naplnit tak motto expedice  – Jak se mění svět a my s ním,“ dodává Vaňourek.

Expedice Z101 při své cestě vychází z historických materiálů HZ, ke kterým má přistup díky laskavé spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kde je archiv HZ uložen. „Právě muzeum a Klub HZ nám poskytují odbornou podporu, bez které by ochrana a rozšiřování odkazu a díla HZ nebyla možná,“ uzavírá Vaňourek.

Během cesty vzniká řada produkcí, které jsou k vidění v rámci celé České republiky. Od podzimu 2020 probíhají kontinuální výstavy ve venkovních prostorách Náprstkova muzea, expedice participovala na výstavě „Jiří Hanzelka 100 let. Pocta cestovateli“ realizované Muzeem jihovýchodní Moravy v roce 2021, dále realizovala výstavu srovnávacích fotografií ze severní Afriky ve spolupráci se Zlínským krajem v prosinci 2021.

 


Zdroj:

Mgr. Martina Kurfirstová
ImaginePR, s.r.o.
imaginepr.cz