Vzpomínkový akt na Tomáše Garrigue Masaryka v Plzni

Položením věnců, květin a proslovy významných představitelů Plzeňského kraje, města Plzně, představitelů vlády ČR, Senátu a Poslanecké sněmovny i dalších významných hostů  a veřejnosti bylo dnes uctěno 172. výročí narození prvního českého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka u památníku národního osvobození na Masarykově náměstí v Plzni.

V proslovech přítomných byly připomenuty myšlenky, činy i odvaha této výjimečné osobnosti, která stála u zrodu našeho samostatného státu a stala se symbolem naší novodobé státnosti.

„Je nutné připomínat jeho odkaz právě nyní  –  v souvislostech toho, co se dnes děje, co souvisí s eskalací válečné agrese Ruska proti samostatnému, suverénnímu státu – proti Ukrajině,“ řekl během pietního aku hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a dodal: „Více než staletá historie našeho státu nám ukázala, že samostatnost není samozřejmost a události na Ukrajině, kterých jsme nyní očitými svědky, nám  dávají právo odsoudit všechny, kteří právě samostatnost, suverenitu, a nezávislost státu a jeho orientaci a zájmy nechtějí vzít v potaz. Tento typ chování nepatří do liberálního, demokratického světa. Světa, v němž chceme žít a světa, který chceme zachovat pro naše děti. Pro nás, je demokracie, svoboda a spojenectví tou největší hodnotou. V tom máme my, tady v Čechách, pevně zakořeněn odkaz a hodnoty zakladatele Československa T. G. Masaryka.“

Tomáš Garrigue Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně. Byl filozofem, sociologem, pedagogem, státníkem a prvním prezidentem Československé republiky v letech 1918 až 1935. Zemřel 14. září 1937 v Lánech.


Zdroj:

Ing. Helena Frintová

oddělení mediální komunikace

www.plzensky-kraj.cz