Mezinárodní soutěž ROBO-VOZÍTKO Plzeň 2022

Celkem 14 soutěžních týmů se utkalo ve III. ročníku mezinárodní soutěže ROBO-VOZÍTKO Plzeň 2022. Soutěž, kde týmy v angličtině prezentují robotické vozítko vlastní výroby, pořádá Plzeňský kraj společně se ZČU v Plzni a SOU elektrotechnickým Plzeň. Mezi třemi nejúspěšnějšími týmy byl i český zástupce, a to VOŠ a SPŠ elektrotechnická, Plzeň.

V soutěži se utkaly dvoučlenné týmy studentů ve věku 17 – 21 let z České republiky, Chorvatské republiky, Spolkové republiky Německo a Slovenské republiky. Soutěž proběhla kombinovanou formou. Soutěžily celkem jeden tým ze Slovenské republiky, tři týmy z Chorvatské republiky a tři týmy ze Spolkové republiky Německo, z nichž dva, ze školy FOSBOS Cham, soutěžily on-line formou. Plzeňský kraj reprezentovaly dva týmy žáků z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické, Plzeň, tři týmy žáků ze Středního odborného učiliště elektrotechnického, Plzeň a dva týmy žáků ze Střední průmyslové školy dopravní, Plzeň.

„Jako kraj jsme místem průmyslu, technické obory jsou u nás velmi žádané a dlouhodobě strádají nedostatkem studentů. Usilujeme o to, abychom mladé lidi pro techniku získali a následně je kvalitně připravili na trh práce. Je důležité, aby našli uplatnění a zároveň je práce v technice bavila. Soutěž s vlastními robotickými vozítky nebo další soutěže v oblasti techniky, které kraj pořádá, nám ukazují, že naši studenti dokáží být úspěšní i na mezinárodní úrovni,“ říká radní pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.

Úkolem soutěžních týmů bylo zkonstruovat robotické vozítko, prezentovat ho před mezinárodní porotou v anglickém jazyce a projet s ním v co nejkratším čase vymezenou dráhou. Vozítko přepravovalo kelímek s odměřeným množstvím vody, kterou nesmělo rozlít, a zároveň muselo projet vyvýšeninou na trati a nenarazit do oboustranné protihlukové stěny, mezi kterou projíždělo. Soutěžící mohli získat ocenění i za design vozítka v soutěži kreativity, v níž se hodnotila např. originální kapotáž vozítka, ochrana elektroniky před vodou nebo zajímavé osvětlení. Na vítěze čekaly hodnotné ceny v podobě elektronických stavebnic, bluetooth reproduktorů a bezdrátových sluchátek.

„Technika potažmo robotika mají budoucnost, o tom není pochyb. Jsem proto velmi rád, že jsem mohl být u toho, když studenti krajských škol ukázali, že se nedají zahanbit ani na mezinárodní úrovni a dokonce se tým plzeňské elektrotechnické průmyslovky dostal mezi tři nejlepší. Všichni studenti, kteří se soutěže zúčastnili, si zaslouží poděkování a věřím, že takoví mladí lidé se v oboru neztratí,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

První dvě místa získali studenti z Tehnička škola Daruvar, místo třetí pak obsadil soutěžní tým VOŠ a SPŠ elektrotechnické, Plzeň ve složení Václav Poustka, Mathew Orson Bosak.


Zdroj:

Bc. Eva Mertlová

tisková mluvčí

www.plzensky-kraj.cz