Divadlo ALFA uvádí premiéru maňáskového spaghetti westernu „Pádístepí, náčelník Bizonů“

Divadlo ALFA zve v únoru na další loutkářskou lahůdku ze své dílny – premiéru maňáskového spaghetti westernu „Pádístepí, náčelník Bizonů“. Režisér a umělecký šéf divadla Tomsa Legierski tentokrát oslovil autory Blahoslava Fajmona a Martina Marka, autorem scény i tradičních maňásků je dvorní výtvarník Alfy Ivan Nesveda a dramaturgyní Petra Kosová. Hlavní roli v dobrodružném příběhu hrají zrada, láska a bizoni… Slavnostní večerní premiéra se v Divadle ALFA na Rokycanské třídě koná v pátek 18. 2. od 17:30 a od 19:00.

„Pádístepí, náčelník Bizonů“ je příběh indiána, posledního ze svého kmene. Ten dostane tři úkoly od Kojota, důležité postavy indiánské mytologie: postavit týpí, zplodit syna a zasadit totem. „Při naplňování svého poslání narazí na spoustu problémů, které mu servírují proradný kmen Komančů a desperát Pedro se svými kumpány,“ prozradil režisér Tomsa Legierski.

Autoři scénáře Blahoslav Fajmon a Martin Marek píší pro plzeňské divadlo poprvé. Jsou to ovšem zkušení matadoři: oba učí na Střední škole filmové, multimediální a počítačových technologií ve Zlíně (Creative Hill College), píší scénáře a účastní se nejrůznějších projektů. Martin Marek stojí jako scenárista a režisér za filmem Poslední spravedlivý, který byl nominován na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film.

Scéna Ivana Nesvedy je umístěná na jevišti a před ní, rovněž na jevišti, budou sedět i diváci. Toto uspořádání už návštěvníci Alfy znají z dřívějších maňáskových inscenací, jako jsou kultovní „Tři mušketýři“ nebo „Pozor, Zorro!“. Zkušený scénograf Ivan Nesveda je v Alfě už dlouho doma, s režisérem Tomsou Legierskim se ale při práci na inscenaci potkávají poprvé. Autorem hudby je Daniel Čámský.

Indiána kmene Bizonů Pádístepího hraje Petr Vydarený, jeho lásku, tanečnici Dolores Martina J. Hartmannová a zlotřilého Pedra Petr Borovský. V dalších rolích se představí Lenka Lupínková, Dan Horečný, Tomáš Jereš a Robert Kroupar.

„Pádístepí má ambice zábavné rodinné inscenace, a kromě zábavy nabízí také jedno důležité poslání. Totiž že někdy je lepší vzdát se bohatství a požitků, pakliže mohu získat něco mnohem cennějšího: třeba jako osamělý poslední Bizon rodinu a život ve volné prérii bez rušivého elementu otravných a bezohledných hrabivců,“ dodal režisér Tomsa Legierski. Rodiny s dětmi se na novinku „Pádístepí“ mohou vypravit už 19. 2. od 14:00 nebo od 15:30 v rámci tradičních sobotních odpoledních představení.

Inscenace je určena divákům od 8 let.

Divadlo ALFA – premiéry a hosté

Na 7. 3. připravuje Alfa pod názvem „Odysseus“ premiéru dobrodružného výletu do světa řeckých bájí. Herec, skladatel a příležitostně i režisér Divadla ALFA Petr Vydarený a další herci Alfy, kteří se na vzniku inscenace podílejí, nabídnou zábavnou a někdy trochu strašidelnou podívanou ve výpravě scénografky Terezy Vydarené. Poslední novinkou sezóny bude v květnu loutková detektivka „Zločin v říši pohádek“ autora Vítka Peřiny v režii dlouholetého uměleckého šéfa Alfy Tomáše Dvořáka. Oba tvůrci jsou podepsáni i pod příběhem z pravěku „Boj o oheň“, se kterým bude v Alfě už 28. 2. hostovat Naivní divadlo Liberec. Studio DAMÚZA přiveze 5. 3. do Plzně cenami ověnčenou inscenaci „Ronja, dcera loupežníka“ a 14. 3. bude na jevišti Alfy hrát Dejvické divadlo hvězdně obsazenou komedií A. P. Čechova „Racek“. V dubnu se diváci mohou těšit 7. 4. na autorskou inscenaci „R.U.R. 2.0“ královéhradeckého Divadla Drak z dílny Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského, se kterými Alfa pravidelně spolupracuje.

  1. 4. pozve Alfa příznivce jazzové hudby na Rudy Linka One Man Show.

 

Mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň

Nadcházející 34. ročník mezinárodního festivalu Skupova Plzeň proběhne od 8. do 12. 6. 2022 v Divadle ALFA, DJKT, DEPO 2015, Moving Station, Muzeu loutek a v exteriérech města. „Na 4. 6. chystáme novinku. Jako prolog se na Jiráskově náměstí odehraje jednodenní open air festival,“ upozornil Jakub Hora, ředitel Skupovy Plzně a pořádajícího Divadla ALFA. Skupova Plzeň bude protknuta řadou letošních významných výročí, mimo jiné 130 let od narození J. Skupy, 110 let od narození J. Trnky nebo 55 let od vzniku samotného festivalu.

Skupovy Plzně se v rámci soutěžní přehlídky zúčastní přední soubory z ČR a Slovenska, program ozdobí významné soubory z Belgie, Japonska, Španělska nebo Polska. Chystají se i odborné konference na téma tradice loutkového divadla, setkání výkonného výboru Světové loutkářské organizace UNIMA, přímý přenos z Národního divadla Bunraku Osaka nebo speciální vystoupení Divadla Spejbla a Hurvínka, které uvede revue s původními loutkami Jiřího Trnky a Josefa Skupy, včetně samotné loutkové verze Josefa Skupy.

Vstupenky do Divadla ALFA je možné zakoupit ve všech prodejních místech systému Plzeňská vstupenka a také přímo v pokladně divadla, otevírací doba:

PO – PÁ 8:00 – 15:30

Pokladna Divadla ALFA je také otevřená vždy 1 hodinu před představením.

Vstupenka do Divadla ALFA platí jako jízdenka MHD v Plzni – jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!

 


Zdroj:

Daniela Vítová

tiskový servis

www.divadloalfa.cz