Češi jsou v boji proti pokusům na zvířatech dál než Německo nebo Francie! Za zvířata v laboratořích se staví i známé osobnosti

Občanská iniciativa Za Evropu bez pokusů na zvířatech sbírá podpisy raketovou rychlostí. Jen během včerejšího dne ji podepsalo více jak 30 tisíc Čechů, čímž bylo dosaženo více jak dvojnásobku minimálního počtu podpisů za ČR. Neuvěřitelná lavina podpisů se strhla po tom, co organizace Svoboda zvířat spustila video, které málokoho nechá chladným – Ben Cristovao, Veronika Čermák Macková, Dewii, Jana Stryková a další osobnosti v něm projevují bezprostřední emoce při pohledu na reálné záběry z laboratoří. Video s názvem A jak zareagujete na utrpení zvířat Vy? vidělo za jediný den skoro 1,2 milionu lidí. A to jen na sociálních sítích Svobody zvířat.

 

Evropská občanská iniciativa (EOI) je mechanismus, kterým občané EU vyzývají Evropskou komisi, aby navrhla novou legislativu. Tuto iniciativu mají na svědomí organizace na ochranu zvířat z celé Evropy, a v České republice ji zastupuje právě  Svoboda zvířat. Hlavním cílem iniciativy je, jak sám název napovídá, přijetí plánu na postupné ukončení pokusů na zvířatech v celé Evropské unii. Od začátku září, kdy byla iniciativa spuštěna, ji podepsalo přes 225 tisíc lidí, z toho 40 tisíc pochází z České republiky.

 

“Máme velkou radost, že video se známými osobnostmi zaujalo tolik lidí, kteří nejsou lhostejní k utrpení zvířat a jsou ochotni podpořit lepší svět pro zvířata. Věříme, že díky tomu je nyní změna opravdu možná a utrpení zvířat v laboratořích se stane minulostí. Jsme také rádi, že se nám během tak krátké doby podařilo dosáhnout stanoveného minimálního počtu podpisů za Českou republiku. Nyní jsme v počtu podpisů na prvním místě a předběhli jsme i takové státy jako je Francie či Německo. Nicméně aby se Evropská komise začala našimi požadavky zabývat, je potřeba alespoň 1 milion podpisů. Proto sbíráme dál,” říká Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně Svobody zvířat.

Veronika Čermák Macková, jedna z účinkujících, napsala na svém Instagramu: “Přepadl mě smutek, pláč, bezmoc, zoufalství,vztek… Nemohla jsem uvěřit tomu, co vidím. Že se tohle utrpení děje, kvůli nám lidem. Ani já jsem nedokázala vydržet dokoukat sedmiminutové video z laboratoří do konce, představte si, že testovaná zvířata musí vydržet mnohem víc! Buďme prosím ohleduplní a zodpovědní. Pojďme to změnit!”

 

V dokumentárním spotu vystupují Ben Cristovao, Anežka Chudlíková alias Not So Funny Any, Dewii, Veronika Čermák Macková, Jana Stryková, Dominika Býmová, Zdeňka Haismanová a Viktor Bosák v režii Jakuba Jahna.

 

Lidé mohou iniciativu podepsat na stránkách www.zapokusybezzvirat.cz.
Video se známými osobnostmi: https://www.instagram.com/p/CVKaLMXDyd3/

 

Více informací na www.zapokusybezzvirat.cz, www.svobodazvirat.cz


Zdroj:

Barbora Bartušková Večlová

barbora.bartuskova.veclova@svobodazvirat.cz