Do obcí Hory, Jenišov a Pomezí nad Ohří mířili v tomto týdnu zástupci kraje

Plánované haly v Horách, rozšíření těžby poblíž Jenišova a cyklotrasa v Pomezí nad Ohří – taková byla kromě jiného témata na pracovní cestě hejtmana Petra Kulhánka a krajského radního Víta Hromádka do obcí v regionu.

V Horách probíhá intenzivní výstavba rodinných domů na celkem 74 parcelách soukromého vlastníka, v budoucnu má vzniknout dalších více než 100 parcel. Podle starostky obce Lucie Hostašové ale obec v minulosti takovému rozvoji nepřizpůsobila občanskou vybavenost, proto dnes v Horách chybí školka, obchod i prostor pro kulturní aktivity, což bude třeba urychleně řešit. Problém je ale i s nebezpečnou částí původní silnice I/6, kde je spojnice místní komunikace mezi Horami a Loktem, a především také velmi nebezpečná křižovatka. Hejtman Petr Kulhánek přislíbil, že o možné úpravě silnice bude jednat s Krajskou správou a údržbou silnic. „Na téhle silnici chybí také chodník, kudy by se lidé v Horách dostali na zastávku autobusu. Proto najdeme s vedením Krajské správy a údržby silnic možnost, jak by mohla být silnice bezpečnější,“ vysvětlil hejtman. Letitou bolestí je v Horách plánovaný záměr výstavby původně obchodního centra, který se ale nyní změnil na haly pro internetový obchod. Místo pro výstavbu je na hranici chráněné krajinné oblasti, navíc už teď je v obci a okolí velká dopravní intenzita. „Na tom se rozhodně shodneme, toto území by z mého pohledu mělo být využito úplně jinak, než pro stavbu hal. Chápu i odpor místních proti projektu, bohužel kraj nemá nástroj k tomu, aby areál na soukromém pozemku nevznikl,“ dodal Petr Kulhánek.

Rozšíření těžby kaolinu a bentonitu je tématem číslo jedna v Jenišově. Těžba za hranicí obce a v blízkosti sousední Mírové podle starosty Jiřího Stehlíka dlouhodobě zatěžuje obyvatele obce mimo jiné vysokou prašností,  obávají se zhoršení kvality života, dopad by to mohlo mít i na nedaleké Karlovy Vary. „Především musí začít fungovat komunikace mezi správcem ložisek – Sedleckým kaolinem a vedením Jenišova. Nabízíme zprostředkování komunikace a její mediaci, protože konfrontační styl k žádnému rozumnému řešení pro lidi v obci nepovede,“ uvedl hejtman a doplnil, že obnoví jednání s Českým hydrometeorologickým ústavem o tom, aby vrátil do krajského města stanici, která monitoruje kromě jiného znečištěn ovzduší a jeho změny. Vedení obce hejtman také informoval o tom, že Ředitelství silnic a dálnic zkapacitní během následujících dvou let kruhovou křižovatku u hypermarketu Globus, která už nestačí současnému provozu. „Zároveň jsme v Jenišově řešili dopravu související s plánovaným záměrem v Horách, protože pro vedení Jenišova je nepřijatelné, aby tudy proudila nákladní doprava k halám,“ popsal Petr Kulhánek. Se starostou se hejtman domluvil, že dopravní problematiku v obci včetně místa pro přecházení probere na jednání s krajským policejním ředitelem, které se uskuteční 19. října 2021.

V závěru cesty se představitelé kraje zúčastnili v Pomezí nad Ohří otevření nové budovy obecního úřadu. Na stavbu obec získala dotaci z ministerstva pro místní rozvoj a v objektu vznikl i prostor pro pořádání kulturních akcí a zázemí pro komunální techniku. Starosta Radek Tlačil diskutoval s oběma členy Rady kraje o plánu zrealizovat cyklotrasu, která by měla být součástí úseku Schirnding – Cheb.

V současnosti se zpracovává projektová dokumentace a na stavbu by bylo možné získat finance ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

 


Zdroj:

Mgr. Jana Pavlíková

tisková mluvčí
www.kr-karlovarsky.cz