Ovce jsou zpátky v třešňovém sadu

Po zimní přestávce se vrací ovce do ovocného sadu u Pražské silnice. Třináct jehňat a jednu bahnici z chovu soukromého hospodáře z Doupovského Hradiště sem vypustili začátkem května zaměstnanci Lázeňských lesů Karlovy Vary, které mají sad ve své správě. Ovce zajistí údržbu travnatého porostu a nahradí tak sekání a hrabání. Pastva se zde osvědčila už v loňském roce. Je ekonomicky výhodnější, a zejména šetrnější formou péče o cenný porost tradičních odrůd třešní a višní. Ovce zůstanou na pastvě do konce vegetační sezóny, poté budou převezeny zpět k chovateli.

„Jehňata se narodila na Vánoce, nyní jsou tedy půlroční, a stádo vede jedna stará ovce,“ popisuje nové obyvatele sadu jejich chovatel a doplňuje: „Zdejší pastvu přijaly velmi dobře. Naše pastviny jsou o 300 metrů výš, tam ještě není tak krásně zelená tráva.“ Pastva a přirozené hnojení přispějí k tomu, že bude tráva kvalitnější. Počet ovcí by měl být na údržbu dostatečný, případně budou přivezeny další.

Ve vegetační sezóně jsou ovce nenáročné na péči, postačí jim vydatná pastva a stín

V letním období nepotřebují ovce doplňkové krmivo. K dispozici mají sůl, aby bylo možné identifikovat, jestli jim pastva samotná zajistí dostatek minerálních látek. Samozřejmostí je stálý přísun vody. „Pro začátek jsme jim dali i sešrotované obilí, aby si zvykly, že tady je jejich nový domov, zklidnily se a nebyly ve stresu,“ vysvětluje důležitost pohody zvířat jejich chovatel. Že se jim v sadu dobře daří, potvrzuje i loňská zkušenost: „Vloni na jaře jsme sem přivezli malá jehňata a na podzim jsme je ani nemohli zvednout do vozíku.“

Ve vegetační sezóně nepotřebují ovce ani přístřešek. Postačí jim možnost regulovat si teplotu, tedy stín, který pod stromy nebo u zdi ohraničující sad najdou. Na konci vegetační sezóny, v říjnu nebo listopadu v závislosti na počasí, se zvířata vrátí zpět na farmu.

 

V sadu chyběli opylovači, přibyla proto i dvě včelstva

Sad třešní a višní o rozloze 2,2 hektaru u Pražské silnice je svým zastoupením ovocných dřevin v Karlovarském kraji unikátní. Roste zde 190 stromů. Dvě třetiny z nich byly vysazeny pravděpodobně před druhou světovou válkou. Najdeme tu několik desítek starých odrůd. Mezi nejvzácnější patří Lyonská raná třešeň, žlutoplodá třešeň Droganova, měkkoplodé odrůdy Kaštánka a Růžovka. Mezi ovocnářské klenoty patří také pěstované odrůdy višní Amarelka královská, Královna Hortenzie nebo Sladkovišeň raná.

V loňském roce stromy neplodily. „Neviděl jsem tu žádné včely, proto jsme sem letos dovezli dvě včelstva, o která se budeme v průběhu sezóny starat. Počítáme, že velmi rychle zesílí, proto jsou zde připraveny stojany na další úly,“ upřesňuje chovatel.

Pro Lázeňské lesy Karlovy Vary, které mají sad ve své správě, znamená pastva úsporu nákladů na sečení trávy. Navíc tím zajistí ekologický a šetrný způsob hospodaření, který je v souladu s jedinečností starého porostu.

 


Zdroj:

Helena Kyselá

tisková mluvčí

www.mmkv.cz