Plzeňský kraj podporuje filmovou tvorbu

Podporu filmové tvorby schválili zastupitelé na svém dubnovém jednání. Už v březnu pak Rada Plzeňského kraje podpořila vznik dvou filmových snímků. Celkem jde o podporu za 1,21 mil. Kč pro 6 snímků. Natáčení bude probíhat v lokacích v Plzeňském kraji, snímky se zabývají nadčasovou, nekonvenční i kontroverzní tématikou.

Na březnovém jednání Rady Plzeňského kraje byl podpořen vznik dvou filmů v celkovém objemu 60 000 Kč. První z nich, snímek Zbojník, má za cíl odvyprávět příběh zbojníka Oldřicha z Roupova na základě místních zapomenutých lidových pověstí. Druhým podpořeným je krátkometrážní studentský snímek TEA&LU, který zpracovává téma domácího násilí.

“Mám radost z nárůstu zájmu filmových štábů o natáčení u nás v Plzeňském kraji. Zvyšující se počet snímků nezastavila ani pandemie koronaviru, což považuji za velmi pozitivní signál o tom, že kultura se nevzdala a žije. Navzdory nutným škrtům se podařilo odsouhlasit finanční podporu filmů. To přinese nejen zviditelnění atraktivních míst v kraji, ale bude to znamenat i vítanou příležitost pro místní služby a podnikatele v rámci filmového průmyslu,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast kultury a památkové péče Marek Ženíšek.

Objemově významnější finanční podporu v celkové výši 1 150 000 Kč schválilo včera Zastupitelstvo Plzeňského kraje. Podpořena budou čtyři filmová díla renomovaných tvůrců, jejichž výroba bude spjata s lokacemi v Plzeňském kraji, kde proběhne část natáčení. Filmy zpracovávají nadčasová, nekonvenční i kontroverzní témata.

Film Běžná selhání vypráví příběh tří žen z jednoho města nacházejících se v různých životních fázích, kdy každá z nich zažívá vlastní osobní krizi. Když pak město zasáhnou nevysvětlitelné výbuchy, narušení normality a chaos paradoxně hrdinky osvobodí a umožní jim nahlédnout samy na sebe v naprosto nové perspektivě.

Celovečerní dramatický film Oběť vypráví příběh ukrajinské svobodné matky Iriny, jejíž syn byl surově napaden. Irina svým jednáním nepřímo podněcuje společnost, aby se za syna postavila a potrestala viníky. A to až do chvíle, kdy přichází na určité nesrovnalosti v synově příběhu.

Druhý celovečerní počin autora snímku Já, Olga Hepnarová nese název Nikdo mě nemá rád a sahá po nekonvenčním tématu. Hlavní hrdinka příběhu se zamiluje do muže s fyzickým hendikepem. Film nechce diváky šokovat, ale naopak citlivě nadnést téma odlišnosti a přiblížit pocity ostrakizovaného jedince.

Film Tancuj, Matyldo!, který reaguje na společensky závažné téma Alzheimerovy nemoci, je zaměřen na problematiku péče v domácím prostředí a zejména na uvědomění si podstatných hodnot a převzetí vlastní zodpovědnosti za konání v životě.

ilustrační foto

Zdroj:

Bc. Eva Mertlová

tisková mluvčí

Oddělení mediální komunikace

www.plzensky-kraj.cz