V Plzni vzniká aplikace na podporu zdravého životního stylu, ke stažení je zdarma

Společnost Amitia s. r. o., která patří k plzeňských inovativním firmám podporovaným městem, vyvíjí aplikaci s názvem Healthiary. Jejím cílem je uživatelům pomáhat chránit své zdraví, zvyšovat produktivitu a fitness úroveň. Využijí ji lidé, kteří dbají o své zdraví a hledají způsoby, jak si ho udržet a zvyšovat svou fyzickou zdatnost, ale i ti, kteří trpí chronickými chorobami, například nespecifickými střevními záněty, opakovanými migrénami, diabetem a dalšími. Zájemcům je aplikace k dispozici ke stažení zdarma.

„Město trvale podporuje inovativní podnikatele, a to nejrůznějšími způsoby. V Plzni díky tomu vznikají a dále se rozvíjejí společnosti, které podnikají v oborech s vysokou přidanou hodnotou, zvyšují prestiž západočeské metropole a v neposlední řadě nabízejí kvalitní pracovní příležitosti. Potřebujeme zde mít firmy, které mají potenciál růst a budou dosahovat úspěchů nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa.

 

„Podpora inovativních firem je nedílně spojená s budoucí prosperitou. Společnost Amitia, která se zabývá tvorbou řešení založených na umělé inteligenci v oblastech Průmyslu 4.0, logistiky, digitalizace dokumentů, vzdělávání a zdravotnictví, podporuje v jejích aktivitách podnikatelské a inovační centrum BIC Plzeň. Tuto instituci mohou oslovit začínající podnikatelé i již fungující firmy,“ doplnil radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola.

 

Hlavním cílem aplikace je umožnit uživateli vést si deník se zaměřením na své zdraví. Je cílena na efektivní logování kontaktů s ostatními lidmi v okolí v období epidemií a umožňuje vyhodnotit rizika možné nákazy. Ve své aktuální podobě aplikace cílí na infekční choroby šířené kapénkovou formou a uživateli poskytuje informace o tom, jakou míru rizika podstupuje při svých aktivitách. Lidé skrze ni tedy mohou vidět, jak rizikové je jejich chování obecně, tak v porovnání s ostatními. Mohou také vidět, jak se časy, kdy opouštějí domov, překrývají s časy, kdy takto činí další uživatelé, tím pádem mají možnost své chování přizpůsobit s cílem minimalizovat kontakty,“ vysvětlil zakladatel společnosti a autor myšlenky aplikace Milan Legát.

 

Na vývoji aplikace firma stále pracuje. Do budoucna by podle něj měla dostat další rozměr, který se týká využití nástrojů strojového učení a umělé inteligence. „Uživatel bude mít možnost v aplikaci uchovávat své kompletní zdravotní záznamy i svá subjektivní pozorování týkající se jeho produktivity, fitness úrovně a zdraví. Aplikace mu na oplátku bude poskytovat doporučení či pozorování, která pak bude moct moci využít pro zlepšení kvality svého života,“ doplnil Milan Legát.

 

Konzultant BIC Plzeň Zbyněk Doležal uvedl, že v případě firmy Amitia s. r. o. se BIC podařilo najít dotační program, jímž společnost financovala nákup potřebných odborných služeb z oblasti umělé inteligence od Západočeské univerzity v Plzni. „Pomohli jsme firmě formulovat podnikatelský záměr, zpracovat a podat žádost o dotaci a následně vyřídit její proplacení. Díky tomu dnes disponuje softwarovým nástrojem umožňujícím efektivně provádět anotace dat pro účely strojového učení, jež jsou využitelné při aplikaci počítačového vidění, práci s audio daty či zpracování přirozeného jazyka. Poskytli jsme také sdílený pracovní prostor v našem BIC Port v centru Plzně a pomoc při vyhledávání zahraničních partnerů,“ doplnil.

 

Aplikace Healthiary je k dispozici ke stažení pro Android v Google Play store, a to zcela zdarma. Aby mohla být přístupná ke stažení v App store pro platformu iOS, je třeba ji zaštítit zdravotnickou organizací, proto v současné době společnost hledá pro tento účel vhodného partnera. Detailní informace o aplikaci jsou k dispozici na https://www.amitia-ai.com/.

Více informací o možnostech podpory podnikatelských subjektů lze najít na webu podnikatelského a inovačního centra BIC Plzeň https://www.bic.cz/.

 

ZDROJ: Plzen.eu