Velkokapacitní očkovací centrum je připraveno k plnému provozu

Velkokapacitní očkovací centrum Plzeňského kraje a Rokycanské nemocnice v Plzni je připraveno k plnému provozu. Denně bude v nových prostorách společenského sálu SOU elektrotechnického Plzeň možno očkovat 1200 osob. Centrum bude zprovozněno v pátek 12. března. Další plnění očkovacích kapacit závisí plně na vyšších dodávkách vakcín.

V Plzeňském kraji se dosud očkuje na 18 stacionárních očkovacích místech, nejčastěji v nemocnicích. V regionech s delším dojezdem do nemocnic se pak očkuje například v kulturních domech nebo na poliklinikách. Denní kapacity jednotlivých očkovacích míst jsou v řádech stovek. Celková denní kapacita očkovacích míst v kraji bude více než 4 000 osob, zapojí se pak také praktičtí lékaři. S těmi by se kapacita očkování v celém Plzeňském kraji dostala přes 8 000 osob.

„Prostor společenského sálu jsme využili především pro jeho členění, je totiž nově zrekonstruovaný a toto je, bohužel, jeho první využití. Důležitá byla jeho vhodná poloha a dobrá dopravní dostupnost včetně možnosti parkovat v blízkosti místa. Tento komfortní a moderní prostor je ve vlastnictví krajské školy, což je také z ekonomického hlediska výhodné,“ uvedla hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

Velkokapacitní očkovací centrum působí na okraji areálu učilišť ve Vejprnické ulici v loni zrekonstruovaném společenském sále. Za hlavním vchodem čeká na klienty vstupní registrace, dále vyšetření lékařem a po něm už samotné očkování. Centrum má k dispozici až 8 očkovacích boxů s kapacitou každého z nich 20 osob za hodinu. V provozu ale zatím bude jen část dle množství očkovacích látek, které bude mít centrum k dispozici. Na dodávkách vakcín bude záviset i provozní doba očkovacího centra. V plném provozu bude denně od 7:30 do 18:00 hodin, případně se dle potřeb může ještě mírně navyšovat. Za očkovacími boxy je prostorná hala, kde budou lidé po aplikaci vakcíny odpočívat alespoň 15-30 minut dle použité vakcíny, než budou moci odejít. Také v tomto prostoru bude zdravotník, který bude naočkovaným lidem k dispozici.

Odborným garantem očkovacího místa je Rokycanská nemocnice ze Skupiny Nemocnice Plzeňského kraje. „V centru bude při plném vytížení pracovat až 15 administrativních pracovníků, osm sester a tři lékaři. Do směnného provozu jsme proto potřebovali zajistit přes 50 lidí, které zajistil jak Plzeňský kraj, tak nemocnice v Rokycanech,“ říká ředitel Rokycanské nemocnice a krajských nemocnic Jaroslav Šíma.

U očkovacího centra je k dispozici přímo u vchodu 30 parkovacích míst a do vzdálenosti 150 metrů další dvě stovky. Blízko centra také staví tramvaj č. 2, která jej spojuje s plzeňským vlakovým i autobusovým nádražím.

Velkokapacitní očkovací centrum v Plzni-Skvrňanech je alternativou pro zájemce o očkování nejen z Plzně, ale z celého Plzeňského kraje. K očkování se lze zaregistrovat přes centrální registrační systém. Ten pak bude zájemce o očkování vyzývat k rezervacím dle věku stejně jako na jiných očkovacích místech.

Dodávky vakcín

9.3. Pfizer 1755 lahviček (10 530 dávek)

8.3. AstraZeneca 280 lahviček (2 800 dávek, z toho 1100 dostali praktičtí lékaři). Zítra by mělo být dodáno 190 lahviček (1900 dávek), které dostanou praktičtí lékaři.

Očkování

Celkem vyočkováno 51 165 dávek. Druhou dávku dostalo celkem 13 545 osob.

Ve skupině 80+ první dávku dostalo 16 953. Druhou dávku pak 4 929 osob.

Aktuální statistiku obsazenosti očkovacích míst a tím také seznam očkovacích míst najdete na krajském webu ZDE.

Přehled dodávek vakcín a také praktických lékařů, kteří se zapojili do očkování a mají již vakcíny, najdete na krajském webu ZDE.


Zdroj:

Bc. Eva Mertlová

tisková mluvčí

Oddělení mediální komunikace

www.plzensky-kraj.cz