Střední škola Kralovice v době koronavirové

Školní rok 2020/2021 má za sebou svou první polovinu. Bohužel nepříznivá situace, která většinu z nás zaskočila minulý rok, stále trvá.

Počty nakažených neklesají, mnozí občané žijí v nucené karanténě, výuka ve školách se ale nezastavila. Platí pravidla povinné distanční výuky. Ta už ale vypadá podstatně jinak, než v začátcích epidemie. Všichni, učitelé i žáci, pracujeme bez problémů v systému MS Office 365, práce v aplikaci MS Teams je pro nás hračkou. S žáky jsme v každodenním kontaktu při online hodinách, vzděláváme se prostřednictvím online webinářů. Ale „něco“ nám už začíná chybět. Chybějí nám ve škole naši žáci, chybí nám vzájemný kontakt, chybí nám každodenní život bez omezujících opatření…

I přesto, že současné podmínky neumožňují pobyt žáků ve škole, bylo třeba uzavřít první pololetí školního roku. Žáky závěrečných ročníků musíme dovést k maturitě a k získání výučních listů. Letošní pravidla budou zřejmě nastavena tak, že žáci z technických oborů své zkoušky budou skládat v plném rozsahu, tak jako obvykle, a stejně tak maturanti. Výuka žáků zbývajících ročníků musí také plynule pokračovat. Jedna novinka se ale přece jen nabízí: pokud počet uchazečů o maturitní obor nepřesáhne plánovaných přijímaných 30 žáků, může ředitel školy rozhodnout o zrušení jednotné přijímací zkoušky!

 

I přesto, že situace v loňském školním roce vůbec nebyla snadná, dopadli naši žáci velmi dobře. Maturitní zkoušku složili stejně jako v předchozím roce opět všichni, 40 % absolventů dokonce s vyznamenáním. Z žáků technických oborů, kterých bylo minulý rok celkem 51, výuční list získalo zatím 45 z nich, ti zbývající mají před sebou ještě opravný termín. To jsou čísla, za kterými se skrývá obrovské nasazení vyučujících, kteří s žáky v době jejich přípravy doma neúnavně komunikovali, vysvětlovali jim učivo, zkoušeli je na dálku, poskytovali jim konzultace a velkou měrou se tak podíleli na jejich úspěchu, protože nám na žácích opravdu záleží. A to samé se děje při výuce i v tomto školním roce. Ačkoli se to veřejnosti nemusí tak jevit, distanční výuka je pro žáky, ale zejména pro učitele daleko náročnější než běžná výuka.

Než se v říjnu minulého roku školy podruhé uzavřely, stihli jsme uspořádat hned v prvním týdnu září velmi zajímavou odbornou exkurzi. V rámci projektu Podpora odborného vzdělávání v Plzeňském kraji jsme žákům nabídli návštěvu uměleckého kovářství. Žákům prvních ročníků technických oborů byly opět rozdány motivační kufříky s nářadím a všem našim učňům, až se školy opět otevřou, bude Plzeňský kraj znovu vyplácet pětisetkorunový příspěvek na ubytování. Bohužel letos se žáci musejí obejít bez sportovních turnajů a odborných soutěží, které byly zrušeny. Ale ještě před podzimním uzavřením škol stihli naši žáci zabodovat a získali třetí příčku v kategorii středních odborných škol v robotické soutěži „Technika má zlaté dno“.

 

V letošním roce se nám bohužel nepodařilo osobně přivítat budoucí zájemce o studium. Proto jsme pro ně v listopadu a v lednu připravili dny otevřených dveří v online podobě z pohodlí domova v prostředí MS Teams.

Ty z vás, kteří stále ještě nejste rozhodnuti, kam nastoupit po základní škole, a nestihli jste naše dny otevřených dveří, zveme alespoň k návštěvě našeho webu www.sskralovice.cz.