Plzeňský kraj podporuje kurzy ošetřovatelství pro dobrovolníky

Kraj podporuje kurzy péče o nemocné pro dobrovolníky.

Plzeňský kraj finančně podporuje jednodenní kurzy pro dobrovolníky, kde se naučí základům ošetřovatelství. Tito dobrovolníci pak budou moci pomáhat ve zdravotních a sociálních zařízeních, ale také v domácí péči. Tím by došlo k odlehčení v péči o nemocné nejen v zařízeních, ale především v domácím prostředí. Kurzy začínají v posledním říjnovém týdnu, pro registraci není nutná předchozí zkušenost v oblasti péče i pacienty.

Jednodenní kurzy startují ve čtvrtek 30. října, seznámí zájemce s jednoduchými základy péče o nemocného na lůžku, od obstarání osobní hygieny, přes podávání stravy až po komunikaci s nemocným. Základem kurzu je zvládnutí základních jednoduchých technik péče, účastníci kurzu se naučí během jednoho dne hygienické péči o pacienta, podpoře pohyblivosti pacienta, manipulaci s lůžkem. Dozví se také více o zásadách podávání stravy a pitného  režimu, prevenci proleženin a důležité komunikaci s pacientem. Pro registraci do kurzu není nutná předchozí zkušenost v péči o pacienty, není nutný negativní test na covid-19.

„Získané dovednosti mohou v případě potřeby být využity těmito dobrovolníky či brigádníky v nemocnicích, sociálních zařízeních a hlavně také v domácím prostředí nemocných. To pomůže odlehčit v případě potřeby zdravotnickému systému,“ uvedla ředitelka oblastního spolku Český červený kříž Plzeň-město a Rokycany Lada Brožová.

Podrobné informace, podmínky přijetí do kurzu a samozřejmě i přihlášení do kurzu najdou zájemci na https://zvladnemeto.cervenykriz.eu/ a webu cck-plzen.cz

„Po skončení kurzu obdrží účastníci osvědčení o jeho absolvování. Nejsou vázáni žádnou smlouvou nebo podmínkami kurzu, jakmile bude jejich pomoc potřeba, budou kontaktováni a vysláni do konkrétního zařízení, práce bude na smlouvu s daným zařízením,“ vysvětlila Brožová.

Kurzy se konají v Plzni, v Tylově ulici 20 v termínech 30. a 31.10. 9-17 hodin. Dále pak ve dnech 2., 6. a 8. 11. 2020 ve stejném čase.

Plzeňský kraj bude i nadále po skončení uvedených termínů finančně podporovat další kurzy vzhledem k velkému zájmu dobrovolníků. Během prvních 36 hodin se přihlásilo již 70 zájemců.


Zdroj:

Bc. Eva Mertlová

Oddělení mediální komunikace a marketingu

www.plzensky-kraj.cz