34. Skupova Plzeň / ZRUŠENO

Vyjádření ředitele Divadla Alfa a festivalu Skupova Plzeň Jakuba Hory k aktuální situaci:

„S lítostí si dovolujeme oznámit, že z důvodu Usnesení vlády České republiky ze dne 8.10.2020 o přijetí krizového opatření je 34.ročník Mezinárodního festivalu loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň 2020 (datum konání 14.-18.10.2020) ZRUŠEN.

Peníze za vstupenky zakoupené online budou během října automaticky vráceny na účet. Vstupenky zakoupené fyzicky je možné vrátit v místě zakoupení. Ze stejných důvodů se ruší všechna představení Divadla Alfa do 25.10.2020. Vstupenky na představení Divadla Alfa je možné vrátit ve stejném režimu. Vzhledem k přísným hygienickým opatřením, které Divadlo Alfa zavedlo ve svých prostorách již od 25.8.2020, je dlouhodobě riziko šíření infekčních chorob v Divadle Alfa minimální. Tato opatření však nebyla při rozhodnutí o uzavření divadel (včetně Divadla Alfa) ze strany Vlády ČR nijak zohledněna.“


Od 14. do 18. října se v Divadle ALFA uskuteční 34. ročník festivalu „Skupova Plzeň“, který musel být v červnu kvůli pandemii posunut na podzimní termín. Upravený program nabídne především špičková představení českých souborů, pokud to ale bude možné, přijedou i hosté ze Slovenska, Slovinska a Španělska. Hvězdou festivalu bude japonská loutkářka Miyako Kurotani, jejíž oceňované představení „Nekonečná láska“ letošní Skupovu Plzeň slavnostně zahájí.

„Skupovu Plzeň pořádáme jako bienále a není proto dost dobře možné jeden ročník vynechat. Festival je pro obor loutkového divadla klíčový, vždy se na něm scházejí ty nejlepší inscenace za poslední dva roky. Přestože mezinárodní část programu se vzhledem k opatřením spojeným s pandemií výrazně ztenčila, podařilo se nám zachovat to nejdůležitější – soutěžní přehlídku českých a slovenských loutkových divadel s přesahem k alternativnímu a výtvarnému divadlu. Na diváky čeká bohaté loutkářské menu,“ uvedl ředitel festivalu Skupova Plzeň a pořádajícího Divadla ALFA Jakub Hora.

Diváci se mohou těšit mimo jiné na Královéhradecké Divadlo Drak a jeho „Cestu“ inspirovanou dílem Jacka Kerouaca, liberecké Naivní divadlo a jeho „Hvězdného posla“ nebo loutkovou grotesku „Vítězné svině“ na motivy povídek Ladislava Klímy pražského souboru Buchty a loutky. Divadelní odpočinutí od světového chaosu nabídne prostřednictvím křehkých kovových loutek inscenace „Spoutaný trávou“ brněnského Divadla Líšeň. Svou interpretaci „Krvavého románu“ šumavského všeuměla Josefa Váchala představí Divadlo LokVar. Ostravské Divadlo loutek přiveze originální verzi „Prodané nevěsty“ a mostecké Divadlo rozmanitostí „Jánošíka“ loutkářského hitmakera Jiřího Jelínka. Domácí Divadlo ALFA představí dvě novinky svého dosavadního dlouholetého uměleckého šéfa, režiséra Tomáše Dvořáka: „Pozor, Zorro!“ a „Jenovéfa“.

Chybět by neměli ani hosté ze Slovenska. O bytostech jako jsou lochnesská příšera, yetti, elfové nebo permoníci bude vyprávět hravá inscenace „Neviditelní“ Bratislavského bábkového divadla. Malý ztišený „Ostrov Domov“ slovenské umělkyně Katanari zkoumá životní cesty a fenomén domova prostřednictvím vyprávění, loutek a objektů.

Pokud to situace dovolí, přijede i španělský loutkář Xavier Bobés s inscenací „Věci snadno zapomenutelné“. Toto unikátní představení pro 7 diváků přenese návštěvníka do Španělska v období 30tých až 50tých let dvacátého století. Dorazí i jeden z nejlepších tvůrců slovinské loutkářské scény, absolvent pražské DAMU Matija Solce s inscenací „Býti Donem Quijotem“, která bude součástí slavnostního zakončení. To se v Divadle ALFA uskuteční už v sobotu 17. 10. Neděle pak potěší především rodiny s dětmi, kterým nabídne mimo jiné představení plzeňských amatérských loutkových divadel Střípek a V Boudě nebo pražského souboru Divadlo b. V neděli večer 34. ročník Skupovy Plzně uzavře nezávislý soubor Geisslers Hofcomoedianten a jeho třídílná inscenace Jedem s medem! na motivy soch Ctností a Neřestí od Matyáše Bernarda Brauna.

Vzhledem k současné situaci museli organizátoři bohužel zrušit část doprovodného programu, například oblíbené workshopy pro děti či koncert, uskuteční se ale projekce filmů mága japonské loutkové animace Kihachira Kawamota a v Muzeu loutek bude k vidění výstava kmenového scénografa a výtvarníka Alfy Ivana Nesvedy „Nikdy v klidu!“. Situaci v současném japonském loutkovém divadle přiblíží v rámci prezentace manažerka tokijského Divadla PUK a zástupkyně japonského loutkářství v UNIMA paní Tamiko Onagi a profesorka University of the Arts Tokio paní PhD. Yoko Yamaguchi.

 

Do přípravy festivalu, který celkově nabídne na 40 představení a dalších akcí, pořadatelé zahrnují zvýšená preventivní hygienická opatření, včetně dezinfekce prostor nanotechnologií a nižší kapacity sálů.

 

„Těší nás, že i v této nejisté době je o vstupenky na Skupovu Plzeň velký zájem. Prodávat jsme je začali v září a už nyní je řada představení vyprodaná,“ upozornila dramaturgyně Skupovy Plzně a Divadla ALFA Petra Kosová.

Vstupenky na 34. Skupovu Plzeň je možné zakoupit ve všech prodejních místech systému Plzeňská vstupenka:

https://www.plzenskavstupenka.cz/cs/poradatele/196-divadlo-alfa

a také přímo v pokladně Divadla ALFA.

Vstupenka do Divadla ALFA platí jako jízdenka MHD v Plzni – jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!


Zdroj:

Daniela Vítová

tiskový servis Divadla ALFA

www.divadloalfa.cz

www.skupovaplzen.cz