Lev Dabir odjel do Zoo Chleby

Plzeňská zoo chová berberské lvy (Panthera leo leo) od roku 2002, reprodukce se daří od roku 2016. Brzy ráno v sobotu 12.5. 2018 přivedla na svět podruhé mláďata samice lva berberského Tamika (1.7. 2020 jí bylo 6 let, pochází z Hannoveru). Dva samce a samici měla s partnerem Matesem (*2010 Olomouc).
Lvíčata dostala jména : DAMALI – (samice) krásná představa; DEEMA – tmavý oblak (samec byl nejtmavší) a DABIR – soudce. Kmotry se stala paní náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje JUDr. Marcela Krejsová a herec DJKT Martin Stránský.
Damali musela být na podzim 2019 ze zdravotních důvodů utracena. Druhý samec z vrhu Deema – odjel odpoledne 9.3.2020 do francouzské zoo „Parc Zoologique de La Boissière du Doré“.
V Plzni bylo odchováno 6 berberských lvíčat od 2 lvic a samce Matese a od 4.8. 2020 pečuje samice Tamika o další dvojčata, která čekají v dohledné době křtiny a pavilon zpřístupnění veřejnosti. Rovněž spojení s otcem Matesem. Z prvních odchovů jsou nyní 3 v různých francouzských zoo a nejstarší, Amira v Rakousku (už je sama matkou).
Dne 18.9. 2020 se odstěhoval lev Dabir do Zoo Chleby ve Středočeském kraji, která chová lva poprvé ve své historii a 26.9. slavnostně otevře nový moderní lvinec v nové části zoo. Vzorem mu byly africké stavby z hlíny ve městě Timbuktu v republice Mali. Součástí jsou i akvária a expozice mangust žíhaných.
Podle webu zootierliste.de nyní chová berberské lvy 29 zoo v Evropě – ode dneška tedy 30.

 

Fotografie z transportu i z dětství a mládí Dabira:


Zdroj: M. Vobruba, ZOO Plzeň

Foto: Kateřina Misíková