Poslanci odsouhlasili konec drezury divokých druhů zvířat v cirkusech

Poslanecká sněmovna dnes v rámci třetího čtení odhlasovala změny v zákoně č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání. Navržené změny se mj. týkaly drezury divokých druhů zvířat v cirkusech. Nově drezura nebude možná pro nově narozené jedince všech těchto druhů zvířat. Pro změnu zákona hlasovalo 66 poslanců a poslankyň, proti byli 2 a 33 se hlasování zdrželo.

Dosavadní zákon přitom zakazoval drezuru pouze u jedinců vybraných druhů divokých zvířat narozených po roce 2004, konkrétně primátů, ploutvonožců, kytovců (vyjma delfínovitých), nosorožců, hrochů a žiraf. Nově se tak bude zákaz drezury týkat všech nově narozených jedinců divokých druhů zvířat.

Jsem opravdu rád, že Poslanecká sněmovna přistoupila k tomuto kroku. Využívání divokých druhů zvířat v cirkusech by v 21. století opravdu nemělo mít místo. Naopak je potřeba se spíše zaměřit na jejich ochranu a pouze za tímto účelem je také chovat,” uvedl poslanec prof. František Vácha, předkladatel pozměňovacího návrhu.

Svoboda zvířat, jakožto organizace na ochranu práv zvířat, dlouhodobě usiluje o zastavení využívání divokých druhů zvířat v cirkusech. Změnu odhlasovanou Poslaneckou sněmovnou proto vítá. „Vnímáme rozhodnutí Poslanecké sněmovny jako velký úspěch. Jsme rádi, že poslanci a poslankyně vyslyšeli názory řady odborníků a veřejnosti a udělali rozhodnutí, které je celosvětovým trendem. Přijatý zákon vnímáme jako kompromis, který umožní cirkusům dál fungovat, ale zároveň zastavuje zneužívání dalších jedinců divokých druhů zvířat,” říká Anna Bernátková ze Svobody zvířat.

ilustrační foto

 

Změnu zákona požadovali i odborníci. Česká asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad vydala na začátku roku stanovisko, ve kterém vyzvala poslance a poslankyně, aby přijali právní úpravu, která zamezí odchovu a drezuře divokých druhů zvířat v cirkusech.[1] Pod stanovisko se podepsalo na 150 dalších veterinářů, vědců, akademiků a odborných pracovníků.[2]

Prezident České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad prof. MVDr. Zdeněk Knotek, CSc. Dipl ECZM k tomu řekl: „Přijetí změny tohoto zákona je významným krokem na cestě k pochopení a respektování přirozených práv všech obyvatel naší planety. Jedná se o správný krok a věřím, že není poslední.”

Podle reprezentativního průzkumu veřejného mínění od agentury Focus ze září roku 2018 je pro změnu legislativy i většina české veřejnosti. 74 % respondentů si přeje zamezit využívání všech divokých druhů zvířat v cirkusech.[3]

Změny v zákoně musí ještě posvětit Senát a prezident Miloš Zeman.

Nevyužívání divokých druhů zvířat v cirkusech je celosvětovým trendem. Jen v Evropě jej postavilo mimo zákon již 15 evropských států, mezi nimi např. Belgie, Estonsko, Norsko, Rakousko nebo Řecko. Vystupování divokých druhů zvířat v cirkusech nedávno výrazně omezilo i Slovensko.

Více informací najdete na: www.cirkusybezzvirat.cz , www.svobodazvirat.cz

 


Zdroj:

Ing. Anna Bernátková
koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat

svobodazvirat.cz