Půjčka

Dobrý den, asi před měsícem jsem půjčila známému peníze s tím, že mi je do týdne vrátí. Zatím ji nevrátil a naopak jsem se dozvěděla, že je nás takových víc a on snad podal návrh na oddlužení. Mohu nějak zjistit, jestli to je pravda a jde s tím něco dělat?

ilustrační foto

 

To je bohužel poměrně častá situace, neboť pokud si někdo napůjčuje více peněz, než je schopen vrátit a má zájem to řešit, uchyluje se k tomuto způsobu řešení. Pokud soud následně rozhodne o tom, že je dlužník skutečně v úpadku, zjednodušeně řečeno má více splatných pohledávek, které není schopen splácet nebo jejich výše přesahuje jeho celkový majetek a určí jako způsob řešení oddlužení, přináší to dlužníkovi několik podstatných výhod. Zpravidla nikdy nezaplatí ani jednomu z věřitelů vše, co mu dluží, veškerá řízení, která se proti němu vedou za účelem dluhů, včetně exekučního, se přerušují a pokud dlužník splácí dluhy po určenou dobu, může soud k jeho žádosti nakonec rozhodnout, že je od placení zbytku dluhů osvobozen. Přitom také platí, že ti věřitelé, kteří nepřihlásili svoje pohledávky do insolvenčního řízení, ztrácejí možnost se dluhu domoci.
Proto je důležité, pokud už peníze někomu půjčíte, sledovat insolvenční rejstřík na serveru www.justice.cz. Pokud se pak jméno Vašeho dlužníka v rejstříku objeví, je třeba svoji pohledávku uplatnit formou přihlášky, a to ihned po zahájení insolvenčního řízení. Pokud pak insolvenční soud rozhodne o úpadku, určí zároveň v rozhodnutí lhůtu pro podání přihlášek, která bývá zpravidla 30 dnů. Pokud přihlášku v této lhůtě nepodáte, o svoji pohledávku s největší pravděpodobností přicházíte. Náležitosti přihlášky pohledávky určuje zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon – IS), v platném znění.
Pro její podání předepisuje povinný formulář, který lze najít na výše uvedeném serveru stejně jako pokyny pro jeho vyplnění a další náležitosti.
Insolvenční řízení je poměrně formalizované, a proto doporučuji v případě nejasností raději vyhledat právní pomoc.


Na dotazy odpovídá:

JUDr. Jiří Vlasák
ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Plzeň, nám. Republiky 2

www.akvlasak.cz