Partnerská krize

Reklama

Dobrý den. S partnerkou jsme spolu s přestávkami již 6 let, po dvou letech chození jsme spolu začali bydlet. No, moc nám to nešlo, neuměli jsme se shodnout a po nějaké době jsme si dali pauzu. Pak jsme do toho šli znovu, chvíli to bylo dobré, pak hádky, pauza, usmíření. Teď jsme ve fázi, kdy to jakž takž funguje, ale partnerka mi připadá, že je pořád s něčím nespokojená, už naznačila, že bychom si od sebe měli (zase) odpočinout. Miluju ji, ale nevím, jestli mám na tohle ještě energii.

ilustrační foto

Dobrý den. Abych mohla celou situaci posoudit, potřebovala bych mít více informací. Z toho, co popisujete cítím, že oba s partnerkou nejste ve vztahu tak úplně spokojeni, hledáte či spíše toužíte po něčem, čeho se vám nedostává. Podstatné je zjistit, co to je. Neustále pauzy nejsou řešením, spíše je to jen jakési oddalování konce, dávání falešných nadějí nejen sobě, ale i protějšku. Zkuste si s partnerkou v klidu popovídat, udělejte první krok a řekněte ji vaše pocity, očekávání. Nic nevyčítejte, netlačte na ni. Určitě bych doporučila párovou terapii, mnohdy se člověk umí lépe vypovídat nezaujatému člověku. Nezapomeňte ale, že zachránit vztah musí chtít oba, v opačném případě nejspíš nemá budoucnost.


Na dotazy odpovídá:

PhDr. Michaela Miechová
První on-line psychologická poradna
www.Mojra.cz


Využijte speciální akce pro MAGAZÍN OKO.

Při objednávce použijte slevový kód „OKO“
a získáte slevu 10 % na služby psychologické poradny Mojra.cz.


Jak překonat krizi ve vztahu?

Téma partnerské krize by vydalo na desítky stránek už jen kvůli tomu, že každý pár řeší jiné životní situace. Nejčastější příčinou krize je procitnutí ze zamilovanosti. Jakmile odložíte růžové brýle, začnete si všímat partnerových chyb a i to, co vám kdysi připadalo „roztomilé“ se může změnit v zásadní problém. Dalšími významnými mezníky vztahu jsou společné bydlení, narození dítěte, ale i odchod dětí z domova. Samozřejmě je toho ještě mnohem více, od stereotypu, přes sexuální ochlazení, až po nevěru.

Obecně je krize spojována s prvním, třetím a sedmým rokem trvání vztahu. Vztah prochází různými etapami, mění se. A stejně tak se mění partneři, získávají zkušenosti, mění priority, bilancují. Při krizi se mnoho párů snaží zachovat alespoň zdání fungujícího vztahu, zejména kvůli dětem. Ovšem toto zastírání vede pouze k prohloubení krize samotné, protože namísto aby ji řešili, tváří se, že problémy nemají. A to je špatně.

Klíčem k vyřešení krize je velmi často komunikace. Jakmile partneři dokáží společně pojmenovat problém, je snazší se mu postavit čelem. Paradoxně však spolu mnoho partnerů neumí hovořit otevřeně a co je hlavní, nedokáží jeden druhému naslouchat. V tom případě je velmi těžké na vztahu zapracovat a bez odborné pomoci se nejspíš neobejdou.

Rada na závěr, jak krizi předejít? Snažte se co nejvíce komunikovat, plánujte společné aktivity, ale také si dopřejte čas pro sebe, hledejte kompromisy a naučte se odpouštět.

Autor: PhDr. Michaela Miechová, První online psychologická poradna Mojra.cz, www.Mojra.cz

Reklama