Jedním z největších projektů, který FN Plzeň v posledním období realizovala, je rekonstrukce původně velmi přetíženého centrálního příjmu. Několik budov bylo dotčeno vybudováním přízemní přístavby, včetně staveb v atriu uvnitř budovy. První práce započaly koncem roku 2017 a počátkem roku 2018 došlo k prostorovým úpravám a přesunům jednotlivých ambulancí. Rekonstrukce byla rozdělena do 3 etap a probíhala v plném provozu. Téměř stomilionová investice zajistila zvýšený počet velmi přehlcených ambulancí, zvětšila čekárny, rozšířila stávající chodby a napomohla ke vzniku nového urgentního příjmu. Nové prostory popisuje ředitel FN Plzeň Václav Šimánek: „Novinkou tohoto pracoviště je vyvolávací systém a třídění pacientů, které urychlí potřebné ošetření. Pro pacienty je na akutní zóně k dispozici 13 observačních lůžek, která zajistí komfort i určitou intimitu při vyšetření a potřebném ošetření. Nejzásadnějším přínosem je centralizace všech akutních pacientů na jedno místo, nemocní již nebudou bloudit po celém areálu.“
V nepřetržitém provozu je zde poskytována akutní zdravotnická péče pacientům s interním, kardiologickým, chirurgickým a neurologickým onemocněním, samozřejmou součástí je také traumatologická ambulance. Multioborový tým sester, lékařů a zdravotnických záchranářů FN poskytuje péči všem příchozím, včetně pacientů přivezených Zdravotnickou záchrannou službou, a zajišťuje jejich plynulé ošetření či umístění na lůžko akutní péče.
Nejen prostorové úpravy, ale i nejmodernější diagnostické technologie jsou součástí urgentního příjmu. „V prostoru urgentního příjmu je k dispozici rentgenové pracoviště s unikátním robotickým Rtg. Tento ojedinělý diagnostický přístroj je vybavený dvěma robotickými rameny na stropním závěsu a umožní získat snímek pacienta z jakéhokoliv pohledu, což pomůže vyšetřit těžce zraněné pacienty bez nutnosti pohybu. Zároveň výrazně citlivé receptory umožňují získávat rentgenový obraz s velmi nízkým dávkovým zatížením,“ dodává ředitel Václav Šimánek.
Další novinkou tohoto moderního pracoviště je i dětský hrací koutek a v budoucnosti je naplánována i ordinace praktického lékaře. Plánovaný rozpočet pro celou stavbu a speciální zdravotnickou techniku je 98 milionů korun, financování bude v poměru 70 % dotace státního rozpočtu a 30 % vlastní zdroje FN. Nemocnice dále financovala vybavení nábytkem a další zdravotnickou technikou ve výši 13,5 milionů korun.
Celá rekonstrukce urgentního příjmu probíhala bez jakéhokoliv omezení poskytování zdravotní péče, v loňském roce zde bylo ošetřeno 55 000 pacientů. Ředitel Václav Šimánek doplňuje: „Jsem moc rád, že se podařilo vybudovat komfortní prostředí, které umožní špičkovou péči o naše pacienty. Takto koncipovaný urgentní příjem v naší nemocnici máme poprvé a já jsem přesvědčen, že pro nemocné i zaměstnance přináší samá pozitiva. Pacient má jistotu, že na novém urgentním příjmu najde plně dostupnou zdravotní službu a kvalifikované odborníky.“
Zdroj:
Mgr. Gabriela Levorová
mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň
fnplzen.cz