JAZZFEST Karlovy Vary, Sokolov / 11.–24.10.

Reklama

Americký kytarový virtuoz jedinečného stylu Oz Noy a zejména s ním hrající bubeník Dennis Chambers, jeden z nejlepších světových jazz-fusionových hráčů a dlouholetý bubeník ve skupině kytaristy Carlose Santany,  budou hlavními hvězdami šestatřicátého ročníku mezinárodního jazzového festivalu JAZZFEST KARLOVY VARY – SOKOLOV 2019. V této souvislosti je třeba zdůraznit i saxofonistku a zpěvačku Camillu Thurman, bez nadsázky supernovu newyorské moderní jazzové scény, a také českého mladého klavíristu úžasného talentu Tomáše Kača.

Ve dnech 11. – 24. října čeká na posluchače šestice koncertů, které nabídnou moderní jazz, hudbu s přesahy do jiných oblastí a fúzí s dalšími hudebními žánry, včetně hudby symfonické, se špičkovými hudebníky domácí i světové provenience.

Je to již dvacátý ročník pořádaný společností Jazzový kruh v čele s ředitelem a hudebníkem Milanem Krajícem. Festival se koná tradičně s podporou Města Karlovy Vary a Karlovarského kraje, záštitu JazzFestu poskytly primátorka města Karlovy Vary Ing. Andrea Pfeffer Ferklová, MBA a hejtmanka Karlovarského kraje Mgr. Jana Mračková Vildumetzová.

Festivalový prolog

Úvodem k hlavnímu festivalovému dění bude 11. říjnaKině Drahomíra další díl z cyklu Poezie & Jazz s názvem Jazzová inspirace. Čtení jazzových textů v podání Poetické skupiny Drahomíra se bude střídat s hudbou skupiny Jazz Apetit. Hned následující den, 12. říjnaClubu Imperial, se na klubovém koncertě představí Darren Heinrich Organ Trio vynikajícího australského hráče na klavír a varhany Darrena Heinricha. V jeho triu se objevuje český kytarista Libor Šmoldas, jeden z nejlepších své generace, ceněný též v zahraničí. Repertoár tvoří standardy, blues a originální kompozice lídra skupiny.

Hlavní koncerty

Bezprostředně po sobě se odehrají dva hlavní festivalové koncerty. Nejprve vystoupí 16. října v Grandhotelu Ambassador Národní dům na koncertě ve spolupráci s Karlovarským symfonickým orchestrem výjimečně talentovaný klavírista Tomáš Kačo, Představí se jak sólovým vystoupením, tak s doprovodem Karlovarského symfonického orchestru, který bude řídit jeho šéfdirigent Jan Kučera. Kačo, mimo jiné i absolvent světově proslulé bostonské Berklee College of Music, se neomezuje na jeden žánr či styl a vedle úprav děl klasiků komponuje rovněž vlastní hudbu, která není ani romská, ani česká, ani klasická, ani jazzová – „každý z posluchačů si z toho může vzít, co chce“.

Největší hvězda letošního ročníku, americký kytarista izraelského původu Oz Noy, vystoupí se svým triem 17. říjnaKarlovarském městském divadle, které koncert spolupořádá. Virtuózní kytarista produkující opojnou směs jazzu, funku, rocku, blues a r&b se představí v triu, které s ním tvoří fenomenální hudebníci – bubeník Dennis Chambers a baskytarista Jimmy Haslip.

Oz Noy má od svého příchodu do New Yorku v roce obrovský dopad na místní i mezinárodní hudební scénu. Svým jedinečným stylem porušuje všechna pravidla instrumentální kytarové hudby. Koncertoval s mnoha špičkovými hudebníky z oblasti jazzu, rocku I popu. Na kontě má deset alb, aktuální z letošního roku se jmenuje „Booga Looga Loo”.

Dennis Chambers byl dlouhá léta členem jedné z nejvýznamnějších funkových kapel  Parliament/Funkadelic, poté hrál ve skupině kytaristy Johna Scofielda a od té doby hrál  s většinou nejvýznamnějších jazz-fusionových hudebníků. Posledních patnáct let rovněž spolupracuje s fenomenálním kytaristou Carlosem Santanou. Jimmy Haslip byl zakládajícím bývalým členem jazz fusionové kapely Yellowjackets,  hrál a spolupracoval s mnoha jazzovými i rockovými hudebníky. Byl jedním z prvních uživatelů pětistrunné elektrické basy.

Jako předkapela vystoupí moderní jazzový big band Jazz Dock Orchestra, domácí formace pražského klubu světového renomé Jazz Dock. Big band hraje vlastní originální repertoár a skladby světových autorů.

Blues a současný jazz na závěr

Předposlední koncert, který bude ve znamení různých podob blues, se odehraje 22. října v Městském domě kultury v Sokolově. Nejprve vystoupí na elektrické blues s rockovými i jazzovými názvuky orientovaná formace Blue Condition, tvořená zkušenými hudebníky s excelentním kytaristou Jiřím Krombholzem v čele. Zvuk kapely obohatí dechová sekce vedená saxofonistou Milanem Krajícem. Poté se představí s jazzovou podobou blues Jan Spálený & ASPM. Lídr Jan Spálený, zpěvák, hráč na klávesy a kornet, má v kapele špičkové hráče české jazzové scény – trumpetistu Michala Geru, vibrafonistu Radka Krampla, hráče na tubu a baskytaru Filipa Spáleného a bubeníka Filipa Jeníčka. Aktuální album z letošního roku má název „Nemůžu popadnout tvůj dech”, jeho páteř tvoří skladby, které představují vrchol koncertů ASPM, a které se v průběhu let proměňovaly a zrály.

Jak vypadá ryze současný neworský jazz, předvede se svou skupinou 24. říjnaLázních III zpěvačka, saxofonistka a flétnitka Camille Thurman & MMT. Před nimi vystoupí skupina Jazz Fancies s vynikající zpěvačkou Petrou Brabencovou. Kapelu vedenou saxofonistou Milanem Krajícem tvoří z převážné části hráči vzešlí z karlovarského jazzového podhoubí.

Camillu Thurman označil prestižní časopis DownBeat za stoupající tenorsaxofonovou hvězdu. Její bohatý saxofonový sound je přirovnáván k takovým velikánům, jakými jsou Joe Henderson a Dexter Gordon, v souvislosti s jejím vokálním projevem jsou zmiňována jména Elly Fitzgeraldové a Betty Carterové.  Během několika málo let své kariéry sdílela Thurman pódia s největšími jazzovými velikány. Získala také řadu významných jazzových ocenění.

Ke spolupráci se spojila s nadmíru taletovaným bubeníkem Darrellem Greenem, který přes své mládí má za sebou mnoho vystoupení na národní i mezinárodní scéně včetně spolupráce s jazzovými velikány. Kvartet MMT s nimi tvoří klavírista Nico Menci a kontrabasista Marco Marzola.

 

www.jazzfest.cz

PROGRAM:

PROGRAM

 

  1. 10., 18:00, Kino Drahomíra, Karlovy Vary

Poezie & Jazz: Jazzová inspirace

Poetická skupina Drahomíra, Jazz Apetit a hosté

 

  1. 10., 20:30, Club Imperial, Karlovy Vary

ve spolupráci s hotelem Imperial

Darren Heinrich Organ Trio (AUS, CZE, IRL)

 

  1. 10., 19:30, Grandhotel Ambassador Národní dům, Karlovy Vary

ve spolupráci s Karlovarským symfonickým orchestrem – hlavní festivalový koncert

Tomáš Kačo & Karlovarský symfonický orchestr

Tomáš Kačo – klavír, Karlovarský symfonický orchestr, Jan Kučera – dirigent

Předání Ceny barona Schoenecka

 

  1. 10., 19:30, Karlovarské městské divadlo, Karlovy Vary

ve spolupráci s Karlovarským městským divadlem – hlavní festivalový koncert

Jazz Dock Orchestra (CZE)

OZ NOY ft. Dennis Chambers & Jimmy Haslip (USA)

 

  1. 10., 19:00, Městský dům kultury, Sokolov

ve spolupráci s MDK Sokolov

Blue Condition & Friends (CZE)

Jan Spálený & ASPM (CZE)

 

  1. 10., 19:30, Lázně III, Karlovy Vary

závěrečný koncert

Jazz Fancies (CZE)

Camille Thurman & MMT (USA)


Zdroj:

Lev Havlíček
PR JazzFestu
605 258 630
levhav@seznam.cz

Reklama