Lidé stále častěji vyrážejí do zahraničí vlakem

Reklama

Počet mezistátních cestujících ve spojích Českých drah loni rostl přibližně o 3 % a dosáhl 4,9 milionu osob. Dostupnost zahraničních destinací po železnici se v minulých letech zlepšila díky zavedení výhodných Včasných jízdenek Evropa. Zájmu o cestování vlakem do zahraničí přispívá i vyšší kvalita a rychlost expresů. Například Berlín je od loňského roku poprvé v historii dostupný vlakem za 4 hodiny.    

ilustrační foto

„Cena železniční dopravy v zahraničí, hlavně v západní Evropě, je podstatně vyšší než u nás. Mezistátní cestování tak v kooperaci se zahraničními dopravci zpřístupňujeme hlavně prostřednictvím nabídky Včasná jízdenka Evropa. Díky ní je možné cestovat například z Prahy do Berlína nebo do Vídně od 369 korun a z Prahy do Budapešti od 527 korun,“ vysvětluje Michal Štěpán, člen představenstva a náměstek generálního ředitele pro obchod Českých drah.

České dráhy dnes nabízejí Včasné jízdenky Evropa ze všech významnějších železničních stanic v Česku do podobně významných stanic v okolních státech v Rakousku, Německu, Polsku a na Slovensku, a také do dalších zemí, jako je Maďarsko, Dánsko, Belgie, Nizozemí a do slovinské Lublaně a Mariboru.

„Cestování vlakem do zahraničí je také rychlejší a pohodlnější než v minulosti. Od loňského roku se zkrátila cesta z Prahy do Berlína na 4 hodiny a právě ve směru z Čech do Saska a dál do severního Německa jsme loni zaznamenali největší přírůstek mezistátních cestujících. Stejně dlouho, 4 hodiny, se jede do Lince, Vídně nebo Bratislavy. Rychlejší než v minulosti je také cesta do Budapešti, která dnes trvá 6 a půl hodiny. Při cestách do vzdálenějších destinací v Rakousku, Německu, Nizozemí nebo v Belgii je možné cestovat rychlovlaky railjet nebo ICE. Ty jezdí v některých úsecích rychlostí až 300 km/h,“ doplňuje Michal Štěpán.

 

Příklady Včasných jízdenek Evropa

Praha – Krakov             od 369 Kč                                Ostrava – Salcburk       od 501 Kč

Praha – Varšava           od 501 Kč                                Ostrava – Frankfurt       od 562 Kč

Praha – Hamburk          od 501 Kč                                Ostrava – Budapešť      od 422 Kč

Praha – Frankfurt          od 422 Kč                                Brno – Innsbruck          od 764 Kč

Praha – Salcburk          od 501 Kč                                Brno – Berlín                od 896 Kč

 


Zdroj:

Mgr. Petr Šťáhlavský

tiskový mluvčí ČD

T: 972 232 299

Reklama