Ergometrie – spolehlivě vyšetří srdce při zátěži

Reklama

Pokud má lékař podezření na ischemickou chorobu srdeční, spolehlivou metodou je ergometrie. Jde o záznam srdeční činnosti neboli elektrokardiogram při řízené zátěži. Pacient si například stěžuje na bolest na hrudi, při námaze se zadýchává, občas má pocity na omdlení. Tyto příznaky mohou být vyvolány omezeným přítokem krve do srdce kvůli sníženému průtoku srdečními tepnami. V tepnách se v průběhu let usazují tukové látky, a pokud se profil zmenší natolik, že krev nestačí proudit dostatečně rychle a rozvádět kyslík, člověk má při námaze značné potíže. Ergometrie dokáže odhalit zdroj potíží.

ilustrační foto

 

Ergometrie využívá rotoped neboli ergometr

Ergometrie je diagnostická metoda, při které se využívají technické pomůcky, jimiž lze pacientovi zvyšovat fyzickou zátěž. Taková pomůcka se označuje jako ergometr. Obvykle je to bicyklový rotoped, běhací pás, případně rumpál. Ten je pro pacienty, kteří nejsou schopni šlapat na rotopedu. Ergometr lze nastavit tak, že zvyšuje odpor při šlapání, takže pacient musí vyvíjet větší námahu. Při vyšetření lékař nejprve pořídí záznam EKG v klidu, poté pacient začne šlapat a postupně se podrobuje větší zátěži. EKG křivka se mění, ale lékař ji dokáže interpretovat. Ergometrie je komplexní vyšetření, měří se současně tlak i tep.

Pro zátěžové EKG lze vybrat špičkové ergometry

Ergometrie odhaluje míru prokrvení srdečního svalu a také srdeční arytmii při zátěži. Ta se může totiž projevit jen při velké námaze. Pokud pacient vykonává běžnou činnost, vůbec se to nemusí zjistit. Jestliže pacient si při zvyšující se zátěži stěžuje na bolest na hrudi, která ustoupí, když přestane šlapat, jde o příznaky ischemické choroby srdeční. Pomocný přístroj pro zátěžové EKG – ergometr, prošel zajímavým vývojem. Špičkové stroje umožňují horizontální i vertikální náklon až do 45 stupňů, automatické měření krevního tlaku a zvyšování zátěže až do 999 wattů.

 


Zdroj:

www.pressweb.cz (SEO Services, s.r.o.)

Reklama