Ultrazvuky odhalí genetické vady plodu

Reklama

Ultrazvuky neboli přístroje na neinvazivní diagnostiku vnitřních orgánů si lidé často spojují jen s vyšetřením v těhotenství. Mají však podstatně širší využití a pacienti je dobře snášejí. V gynekologii umožňují vyšetření dělohy, vaječníků, struktury děložní dutiny i negativních změn na orgánech. Díky tomu lze ordinovat včasnou léčbu nebo fyzioterapii. V porodnictví ultrazvuky pomáhají sledovat vývoj plodu, jeho usazení v děloze i chorobné genetické změny. Například už v časných stádiích těhotenství lékaři dokáží odhalit genetické onemocnění, například Downův a Edwardův syndrom.

ilustrační foto

 

Ultrazvuk pronikl do všech odvětví medicíny
Ultrazvuky využívají při vyšetření vysokofrekvenční vlnění neboli ultrazvuk. Přístroje se skládají z vysílací a přijímací jednotky. Ultrazvukové vlnění velmi dobře prochází tělem, ale reaguje na drobné změny, například rozhraní dvou orgánů i různých tělních útvarů. Od nich se část vln odrazí a na přijímači lze vytvořit jejich obraz. Špičkové ultrazvuky, které se využívají například v porodnictví, dokáží vytvořit trojrozměrný obraz plodu nebo i videosekvenci. Rodiče se často chlubí videem svého dítěte, lékaři však mají vynikající pomůcku pro zjištění případných chorobných změn.

Ultrazvuky dokáží vytvořit trojrozměrný obraz
Ultrazvuky se rozšířily do všech odvětví medicíny. Například jednorozměrné zobrazení se používá při vyšetření oka nebo srdce. Ultrazvuk, který prochází srdcem, dokáže vytvořit obraz rytmu srdečních stěn, chlopní, zaznamená sílu stěn i intenzitu průtoku krve. Dvojrozměrné zobrazení získávají lékaři při vyšetření vnitřních orgánů, jako jsou žlučník, játra, ledviny, močový měchýř, prostata, varlata či vaječníky. Dnes pomáhají ultrazvuky zjišťovat stav měkkých kloubních částí nebo i mozku novorozence. Složité trojrozměrné obrazy se pořizují nejen v porodnictví, ale využívá je také ortopedie.

 


Zdroj:

www.pressweb.cz (SEO Services, s.r.o.)

Reklama