Pánská móda – Vše o holení

Reklama

Plnovous, bradka, knír nebo oholená tvář – to všechno jsou důležité faktory pánské módy. Nejde ale jen o obličej. Mezi muži je časté i holení podpaží, hrudníku či noh (převážně u cyklistů). Pokud se vás alespoň jeden z výše zmíněných úkonů týká, měli byste vědět následující:

Pánská móda – Holení a historie

První zmínky o odstraňování vousů a chlupů z lidského těla používány ostré mušle jsou staré téměř deset tisíc let. Nejprve bylo k depilaci užíváno dvou ostrých lastur. Vše se změnilo s objevem bronzu a vynálezem první břitvy. Roku 1876 byla vynalezena první žiletka, podobná té dnešní a v roce 1902 přišel King Camp Gillette s objevem holicího strojku výměnnými břity. To zabránilo častým poraněním, způsobeným otupením ostřím. Celá evoluce holicích náčiní byla završena v roce 1928, kdy byl patentován první elektrický strojek na holení.

Tipy a triky aneb jak předejít poraněním

· Pokud je holený porost příliš dlouhý, doporučuje se jej nejdříve zastřihnout nůžkami.

· V žádném případě není vhodné používat žiletku na suchou tvář! Ideální je aplikovat holicí pěnu, gel či jiný přípravek k tomu určený, v krajním případě alespoň vodu.

· K vyvarování se zarudnutí pokožky či vytvořením ranek je dobré vousy jejich zkrácením navlhčit teplou vodou nebo vystavit horké páře (např. při koupeli). Ta způsobí roztažení pórů, ze kterých jednotlivé chlupy rostou a hladší průběh samotného aktu.

· Při holení je důležité mít pokožku hodně napnutou. Na žiletku je potřeba příliš netlačit a nechat spíše pracovat samotný strojek. Rychlé a agresivní tahy rozhodně nejsou cestou k hladké tváři (případně jiné partii).

· Žiletka se má vždy po pár tazích omýt pod proudem vody, aby se očistily nahromaděné chlupy a nedošlo tak ke zbytečnému podráždění.

· V případě pořezání se doporučuje aplikovat kamenec. Jedná se o sůl kyseliny sírové, která zastaví krvácení, napomáhá uzavření ranky a dezinfekci poraněného místa. Kromě toho má i další pozitivní účinky.

· Po vykonání celého procesu se tvář opět omyje, tentokrát však studenou vodou, která póry opět uzavře.

· Pro lepší hojení drobných poranění a celkovou dezinfekci je dobré na závěr aplikovat gel či balzám po holení, který účinně ošetří a regeneruje pokožku.

 


Zdroj:

www.pressweb.cz (Topranker.cz s.r.o.)

Reklama