Peří a alergie – co byste měli vědět

Alergie jsou onemocnění budoucnosti.

Pokud jde o Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), respirační alergie jsou na čtvrtém místě nejvíce rozšířených onemocnění všech věkových skupin. Počet osob trpících respiračními alergiemi se za posledních dvacet let v Evropě zdvojnásobil. Možné příčiny jsou synergie mezi jednotlivými alergeny a znečištěním ovzduší. Ve skutečnosti 150 milionů lidí po celém světě trpí astmatem. Astma je nejčastějším chronickým onemocněním u dětí. Studie společnosti EAACI (Evropská akademie pro alergii a klinickou imunologii) ukazuje, že alergie jsou v České republice čtvrtým chronickým onemocněním. Kromě jarních alergií, které jsou nejčastějšími alergiemi, jsou různé alergie způsobené prachovými roztoči a různými alergeny. V roce 2025 bude více než 50% obyvatel trpět alergiemi.

Co je alergie?

Abnormální reakce organismu, který se dostal do styku s “neškodnou” látkou nazývanou alergen. Tato reakce je způsobena imunitní odpovědí, kterou si vytvořil organismus s hypersenzitivitou a je způsobena protilátkami a lymfocyty.

Mezi hlavní alergeny patří:

Zejména mléko, vejce, pšenice, sója, mořské plody, ovoce a ořechy, včelí výrobky a včely, některé léky, domácí chemikálie (dráždivé látky, jako jsou detergenty a vonné látky obsažené v kosmetických prostředcích).

Mohu mít alergii na husí prachové peří a peří?

Prof. MUDr. Dietrich Hofmann z Univerzitní nemocnice Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu se pokusil zjistit pomocí rozsáhlých výzkumů, zda husí prachové peří a peří mohou způsobit alergie a nemoci. Byl prokázán pouze jistý druh alergie, který by ovšem mohl pocházet pouze z peří andulek a holubů.

Nejčastější formou alergie je typ, při kterém se alergen vdechne, což způsobuje potíže s dýcháním. Po testech s péřovými výplněmi lůžkovin bylo prokázáno, že alergen, který je zodpovědný za pacientovi problémy, není prachové peří ano peří.

Dokonce i zkouška lámání peří nevedla k žádným relevantním výsledkům. Minimální procento lidí, kteří mohou být alergičtí na peří (resp. na keratin v něm obsažený) by trpělo alergií na kůži a ne alergií na dýchací cesty. Koncentrace keratinu v peří se minimalizuje standardizovaným čištěním a sterilizací tak, že není možné detekovat pozitivní reakce na peří.

Prachové peří a peří použité do lůžkovin proto nemohou způsobit žádné alergie.

Je důležité, že peří a prachové peří se před zpracováním opakovaně pere a sterilizuje (při 400° C), a proto má nižší alergenický potenciál než běžně užívané syntetické výplně.

Mám alergii na roztoče, co to znamená?

Roztoči jsou neviditelnými mikroorganismy, které se šíří po celém světě a žijí v prachu, nejlépe ve vlhkém a teplém prostředí. Nejčastějšími místy, kde se usazují, jsou matrace, přikrývky, závěsy, koberce, polštáře a vycpaná zvířata. Nejškodlivější bytové druhy roztočů jsou Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Ovšem ne samotní roztoči způsobují alergickou reakci, ale jsou to jejich exkrementy. Roztoči jsou přítomni v domácnostech, kde jsou stejné podmínky, které jsou také preferovány lidmi (teplota kolem 22-30 ° C a vlhkost okolo 55%).

Z tohoto důvodu je téměř nemožné roztoče úplně odstranit. Základním potravou roztočů jsou drobné odpadnuté částečky povrchu naší pokožky.. Lidé denně produkují 0,5 až 1g. Aby bylo možné krmit tisíce roztočů po několik měsíců, stačí množství 0,25 gramů. Jak prokazují studie, peří neposkytuje zádnou potravu pro roztoče.

Musí se lidé, kteří jsou alergičtí na domácí prach, vzdát péřových lůžkovin?

Odpověď je ne. Ačkoli tato otázka byla zodpovězena již dávno, stale hopdně lidí nemá jasno. Mnoho lidí má stále mylné předsudky, že lůžkoviny plněné prachovým peřím a peřím, jsou místem, kde žijí roztoči. Profesor Dr. Hans Jürgens, ředitel Institutu antropologie na univerzitě v Kielu v Německu, analyzoval tento problém. Výsledky potvrzují, že lidé trpící alergiemi na domácí prach mohou používat péřové výrobky. Laboratorní testy prokázaly, že mezi vyšším výskytem roztočů a péřových lůžkovin není žádná souvislost. Profesor Dr. Jürgens vytvořil reprezentativní studii, která analyzovala peřiny z různých domácností. Všechny analyzované případy ukázaly téměř úplnou nepřítomnost roztočů. Zajímavé je, že studie ukázala, že roztoči jsou příliš velcí (420 µm na délku a 250 až 320 µm na šířku), než aby pronikli do výplně peřin. Struktura kvalitního povrchového materiálu zajišťuje větrání a optimální teplotní podmínky pro peří, ale je také tak hustá, že brání úniku peří.

Určitě ano lůžkovinám plněných prachovým peřím Dokonce i lidé s alergií na domácí prach si mohou bez strachu vychutnat nezaměnitelný komfort lůžkovin, jejichž výplň je tvořena prachovým peřím a peřím.


Zdroj:

www.protext.cz (Interior 24)